جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز بحران با اعلام موضع خود در چارچوب حمایت از ملت و کشور سوریه از هیچ تلاشی برای حل این بحران دریغ نکرد.طرح پیشنهادی ۶ ماده‌ای حل بحران سوریه، پیشنهاد نشست چهارجانبه، رایزنی کشورمان با مقامات کشورهای منطقه و فرا منطقه پیرامون این بحران از جمله تلاش های ایران برای پایان بحران سوریه است. 
 
بسیاری از تحلیل گران معتقدند که شاه کلید حل بحران سوریه و رسیدن به نتیجه‌ای مثبت در کنفرانس "ژنو ۲" در دست ایران است و می افزایند رسیدن به نتیجه ای مطلوب در کنفرانس ژنو ۲ بدون حضور ایران در آن کنفرانس ناممکن خواهد بود وحضور جمهوری اسلامی ایران و سایر قدرتهای منطقه‌ای در کنفرانسی که توسط آمریکا و روسیه و با میزبانی سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد می تواند به دستیابی به روند مناسبی برای برقراری صلح در سوریه کمک نماید. 
 
نقش بالای ایران در حل بحران سوریه 
 
"محمد رضا محسنی ثانی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره اظهار داشت: طبیعتا از ابتدای امر ایران توانسته با رایزنی ها در این زمینه، ابتکاراتی که انجام دهد و نقش بسیار بالایی در بحران سوریه ایفا کند و در مقابل توطئه ها و تجاوزات مستقیم و غیر مستقیمی که از جانب آمریکا و همپیمانانش به خصوص ایادی آمریکا در منطقه انجام گرفته نقش بسیاری زیادی ایفا کند. 
 
محسنی ثانی افزود: الان استکبار هم به این نتیجه رسیده است که راه حل بحران سوریه صرفا از طریق اعمال زور نیست بلکه بایستی نظرات ایران هم لحاظ شود و به همین خاطر اصرار دارند که در ژنو ۲ ایران هم شرکت داشته باشد تا بتوانند به نتیجه ای برسند. 
 
شرکت ایران در نشست ژنو۲ 
 
"محمد حسن آصفری" دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این باره اظهار داشت: ایران به دلیل نزدیک بودن به سوریه در ایجاد آرامش در این کشور تأثیر گذار است و با توجه به رابطه ای که ایران با دولت سوریه دارد می توانیم نقش اثر گذاری داشته باشیم. 
 
آصفری تأکید کرد: رابطه ایران با سوریه فقط مربوط به سال های اخیر نیست بلکه این رابطه طولانی است و درزمان دفاع مقدس سوریه تنها کشور عربی بود که به صدام کمک نکرد . بالطبع ارتباط ایران با سوریه یک ارتباط دیرینه و قدیمی است و دولت و ملت سوریه هم این را می دانند که دولت و ملت ایران همراه آن هستند و لذا در جهت خواسته آنها قدم برمی دارند. 
 
دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: به نظر من حضور جمهوری اسلامی ایران در ژنو۲ قطعا می تواند در مسائل سوریه کارساز باشد به دلیل اینکه ایران یک استراتژی خوبی پیرامون بحران سوریه دارد و طرح شش ماده ای هم قبلا برای حل بحران سوریه ارائه کرده است. 
 
نماینده مردم اراک افزود: بنابراین تنها راه برون رفت از معضل و بحران سوریه اجرای طرح ایران است، که در آن بر خروج نیروهای نظامی غربی و عربی از سوریه و جلوگیری از ارسال سلاح به سوریه برای حل بحران این کشور تأکید شده است. 
 
وی پیرامون حضور ایران در نشست ژنو۲ گفت: ایران در هر اجلاسی که می تواند راهکاری برای حل بحران سوریه باشد آماده حضور است و در آن شرکت می کند قطعا ایران در اجلاس ژنو۲ شرکت خواهد کرد./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
بحران سوریه که از ۲ سال پیش هر روز شعله‌ورتر می‌شود در حالی كماكان ادامه دارد که حمایت‌های مقامات صهونیستی و غرب از گروه های تروریستی باعث شده تشنج و تب این بحران تا امروز خاموش نشود.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
57%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
15%