محمدرضا داورزنی معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش در نشست بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: برای ارزیابی ٤ دهه ورزش باید آن را با دوران دیگری قیاس کنیم؛ از نخستین حضور ایران در المپیک و همین طور حضور ایران در المپیک ١٩٤٨ و مقایسه آن با ورزش پیش از انقلاب و بعد از انقلاب. در ابتدا از آغاز حکومت پهلوی پسر باید شروع کنیم که چه اتفاقاتی افتاد و اینکه در برخی از رشته ها محلی از اعراب نداشتیم.

 

داورزنی افزود: در سال ٥٦ به دلیل عملکرد ضعیف ورزش دستور انحلال سازمان تربیت بدنی داده شد و مدت ها طول کشید این موضوع از دستور کار خارج شود. ما در کارنامه گذشته نمی توانیم در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک چیزی ببینیم. در سال ٥٦-٥٧ مردم نگاه مثبتی به ورزش نداشتند و خانواده ها تمایلی نداشتند فرزندان شان به ویژه بانوان در ورزش باشند.

 

*نگاه به ورزش در سال 58-59 اصلا جدی نبود

 

معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش با بیان اینکه سال ٥٨-٥٩ نگاه به فارغ التحصیلان ورزش خوب نبود، عنوان کرد: حتی کمیته پاکسازی در دانشگاه تشکیل شد. تعداد تحصیل کرده های ورزش هم در مقطع دکتری به تعداد انگشتان دست نبود. بحث هایی مطرح شده بود که ما ورزش قهرمانی نمی خواهیم و ورزش پهلوانی می خواهیم. در دو سال اول ورزش در بلاتکلیفی به سر می برد اینکه چه جایگاهی دارد. نگاه به ورزش اصلا جدی نبود تا اینکه جامعه ورزش خدمت حضرت امام رسیدند. نگاه جدی به ورزش از آنجا شکل گرفت.

 

وی با بیان اینکه بعد از دیدار با امام دوستانی که ورزشی و ارزشی بودند مطرح کردند ورزشکار هستند، اظهار داشت: اردوهای وحدت اردیبهشت سال ٦٠ اتفاق افتاد. در مجموعه انقلاب اردوها آغاز شد تا به خودمان بیاییم جنگ تحمیلی هم آغاز شده بود به همین دلیل با شرایط خاص در مسابقات شرکت می کردیم. در المپیک مسکو و لس آنجلس حضور نداشتیم و حتی در چند مسابقه پناهنده هم می دادیم.

 

*تشکیل ورزش زنان بعد از صحبت های امام

 

رییس سابق فدراسیون والیبال در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه نگاه به زنان در ١٠ سال انقلاب با شک و تردید بود، یادآور شد: بعد از صحبت های حضرت امام و مقام معظم رهبری زمانی که ایشان رییس جنهور بودند و صحبت های آیات عظام، اقداماتی برای تشکیل ورزش زنان انجام شد. صحبت هایی درباره پرورش نیروی انسانی مطرح شد و رشته هایی در حوزه تربیت بدنی در دانشگاه شکل گرفت.

 

معاون وزیر ورزش خاطرنشان کرد: نیروی انسانی در این ٤٠ سال تغییرات زیادی داشت. در ساختار وزارت ورزش و آموزش و پرورش نیروهای زیادی داریم که در ورزش کار می کنند. دوره های زیادی برای تربیت مربی برگزار شد. چندین هزار پروژه شروع به ساخت کردند. گل سرسبد ما قبل از انقلاب مجموعه ورزشی آزادی بود و چند ورزشگاه در شهرهای مختلف. در این سالها نیز مجموعه های ورزشی زیادی ساخته و تکمیل شد تا زیر ساخت ها ارتقاء پیدا کند. تعداد فدراسیون ها بیش از دو برابر شد و در بعضی از رشته ها نیز ورود کردیم مثل تکواندو و ووشو.

 

*شیب ورزش از سال ٧٤ مثبت بود

داورزنی با اشاره به رشد ایران در رشته های مختلف، عنوان کرد: سالن های تخصصی در رشته های مختلف مثل اسکواش، دوومیدانی و ... ساخته شد و در کنار آن توجه به ورزش جانبازان و معلولین نیز صورت گرفت. از سال ٧٤ مسیر ما در ورزش با شیب مثبت بود.

 

*با وجود چالش ها و تهدیدها ورزش کشور رشد داشته است

 

وی یادآور شد: رشد ورزش چندین برابر شده است. اولین های زیادی در ورزش داشته ایم و جایگاه ما در المپیک با وجود مشکلات مختلف بهتر شده است. همواره تهدیدها وجود داشته و با چالش جدی در اعزام ها و حضورها روبه رو بوده ایم اما ورزش کشور در این ٤ دهه رشد چشمگیری داشته است. امیدوارم با رفع نقایص شرایط بهتری را فراهم کنیم.

 

*هرگاه برنامه داشته ایم، به موفقیت رسیده ایم

داورزنی در پاسخ به این سوال که چه کار کنیم ورزش قائم به شخص نباشد و قهرمانی های ما پایدار باشد، عنوان کرد: شما از چین شنیدید برای ٣٠ سال آینده برنامه ریزی کرده اند در فوتبال جزو تیم های مطرح دنیا باشند. هر رشته مبتنی بر برنامه ریزی استراتژیک باشد به ثبات می رسد. ما این را در کشور تجربه کرده ایم و با برنامه با ثبات موفق بوده ایم. بی ثباتی باعث روزمرگی و نوسانات می شود. وقتی یک بار در آسیا اول هستیم و زمانی هشتم به خاطر بی برنامگی و بی ثباتی است.

 

وی افزود: اگر در هر چیزی برنامه داشته ایم به موفقیت رسیده ایم. ما در این چند سال "نقطه سر خط" زیاد داشته ایم و همه چیز از صفر شروع شده است. اینکه برنامه داشته باشیم مبنی بر اینکه مثلا ١٤٠٠ باید کجا باشیم، در این صورت ارزیابی ها هم بر این اساس خواهد بود. هدف آرمانی باید مشخص و مسیر ارزیابی شود. اگر حرکات سینوسی داشته باشیم باعث اتلاف وقت و انرژی خواهد شد. حرکت بر اساس برنامه طولانی مدت اصل پایداری در ورزش است.

 

* استعدادیابی راهی برای شناسایی نخبه ها

 

معاون وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که چگونه می توان از ظرفیت ورزش مدارس استفاده کرد، گفت: نوسانات در آموزش و پرورش هم بود. دوستانی که متولی امر شدند قائل به مسابقه نبودند و آن را تعطیل کردند. دوستان دیگری آمدند و مسابقاتی را برگزار کردند و الان هم مسابقات بین مدارس برگزار می شود. ٤-٤.٥ میلیون دانش آموز فعالیت دارند و کاری که ما امسال کردیم برترین ها را شناسایی کرده و نخبه ها را در طرح استعدادیابی شناسایی می کنیم. حدود ١٧-١٨ هزار نخبه شناسایی شده اند که در اختیار فدراسیون قرار می گیرند تا فدراسیون روی آنها برای المپیک سرمایه گذاری کند. بر این اساس هر ساله خون جدیدی به ورزش تزریق می شود.

 

*در برنامه فدراسیون‌ها دخالت نمی‌کنیم، نظارت می‌کنیم

 

معاون وزیر ورزش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در فدراسیون ها سلیقه ای عمل می شود و اقدامات صورت گرفته توسط رییس جدید نفی می شود، تصریح کرد: ما به عنوان دستگاه ورزش نقش نظارتی داریم و دخالتی در امور فدراسیون ها نداریم. اخذ برنامه درازمدت فدراسیون ها برای المپیک ٢٠٢٠ و ٢٠٢٤ یکی از برنامه ها بود. بالاترین مرجع تصمیم گیری مجمع فدراسیون ها هستند اینکه رییس جدید برنامه مدیر قبلی را کنار بگذارد، وزارت می تواند برنامه را کنترل کرده و هر جا لازم است اصلاحات صورت بگیرد. اگر می خواهیم به نتیجه برسیم دوستان باید مبتنی بر برنامه باشند نه سلیقه. برنامه فدراسیون ها ارزیابی و رصد می شود و با همکاری فدراسیون ها جایی لازم باشد اصلاحات صورت می گیرد.

 

*شمشیربازی و کاراته سالن تخصصی می خواهند

 

داورزنی همچنین درباره اینکه برخی از فدراسیون ها مثل شمشیربازی و کاراته جایی برای تمرین ندارند، تصریح کرد: حرف درستی است. یکی از بحث ها سالن های تخصصی است و دولت هم سرمایه گذاری کرده است. در کشور هم تلاش می کنیم از طریق هیات ها به ورزشکاران سالن بدهیم. شمشیربازی هم مقطعی تعطیل و مجدد احیا شد. یک مجموعه در شیرودی داشتیم و الان به دنبال این هستیم بعد از موفقیت شمشیربازی در ریو، این رشته علاقمند پیدا کرد و حرفی هم برای گفتن دارد. این رشته نیاز به پیست دارد. برای رشته های المپیکی برنامه ای داریم تا هیات ها برای تمرین مشکلی نداشته ایم.

 

*همه ورزش کشور استادیوم آزادی نیست

 

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه شما گفته اید چندین هزار پروژه ساخته اید اما تکیه گاه اصلی شما ورزشگاه آزادی بوده، عنوان کرد: همه ورزش کشور آزادی نیست اشتباه نکنید! ما خیلی از مسابقات را در شهرهای مختلف برگزار کردیم و میزبان مسابقات بین المللی بوده ایم مانند ارومیه و اردیبل. استادیوم آزادی مثل مجموعه انقلاب نیست بلکه مجموعه قهرمانی ماست.

 

داورزنی ادامه داد: نگاه فدراسیون ها هم این است از ظرفیت دیگر استان ها استفاده کنند. ما از استادیوم فوتبال آزادی که برای فوتبال استفاده می کنیم، بقیه رشته ها از استادیوم خودشان استفاده می کنند مثل پدیده، سایپا، پیکان و ... همه اینها بعد از انقلاب ساخته شده است. در شهرهای مختلف و دورافتاده امکانات ساخته شده برای اینکه مردم ورزش کنند. اینها در گذشته نبود و این از دستاوردهای انقلاب است. ما در استان های مختلف پیست های دوچرخه سواری می سازیم و تلاش شده در مراکز استان استادیوم هایی داشته باشیم تا مردم استفاده کنند. تلاش زیادی شده تا نقش جهان کامل شود یا در اهواز. اینها دستاوردهای انقلاب است. ورزش زنان دستاورد انقلاب است.

 

*نیروهای جوان باید به بدنه ورزش تزریق شوند

 

معاون وزیر همچنین درباره عدم استفاده از نیروهای جوان و اینکه قانون منع بکارگیری استفاده از بازنشسته ها باعث شد تعدادی از آنها بروند، گفت: تحصیل کرده های ورزش که نباید فقط در فدراسیون باشند. در پایگاه های قهرمانی، بدنه فدراسیون ها و هیات های استانی ما تحصیل کرده های زیادی داریم. چرخه مدیریتی باید به گونه ای باشد نیروهای جوان به بدنه ورزش تزریق شوند. ما تعداد زیادی پست سازمانی داریم که بلاتصدی هستند. درصد قابل توجهی از تحصیل کرده های ورزش در کمیته های مختلف هیات ها کار می کنند.

 

*شرط معافیت ورزش، پرکردن اظهارنامه است

 

داورزنی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر بدهی باشگاه استقلال و پرسپولیس حدود ٢٩٠ میلیارد است و اینکه آیا تا پایان سال مزایده واگذاری صورت می گیرد، گفت: با توجه به اینکه دوستان مالیاتی، علی الراس کرده اند بحث مالیات عملکردی مطرح شده است. وزارت ورزش درخواست کرده و باید به لحاظ عملکردی مسئله حل شود. همان طور که می دانید فدراسیون ها معاف از مالیات هستند اما شرط آن پرکردن اظهارنامه است. تلاش وزارت این است چون بحث مالیاتی شکل گرفته همه فدراسیون ها باید اظهارنامه را پر کنند.

 

**اشرفی: قبل از انقلاب در پارالمپیک چیزی نداشتیم

 

به گزارش فارس، مسعود اشرفی دبیرکل کمیته پارالمپیک هم در این نشست گفت: در پارالمپیک نمی توانیم مقایسه ای داشته باشیم چون قبل از انقلاب چیزی نداشتیم و آنچه به دست آمده بعد از انقلاب اسلامی است. اما می توان این مقایسه را در سطح بین الملل داشت.

 

وی افزود: در سال ٥٨ فدراسیون معلولان تشکیل شد و بعد از جنگ این فدراسیون به فدراسیون جانبازان و معلولان تغییر اسم می دهد. فعالیت این فدراسیون در ٩ رشته بود و بعد از جنگ شاهد فعالیت ١٧ رشته بودیم. فدراسیون ناشنوایان و نابینایان به صورت مستقل شکل گرفت. در حال حاضر ٢١ رشته پارالمپیکی فعال است که در ٦ ماه گذشته ٨ رشته به فدراسیون های ملی منتقل می شوند.

 

*٤ ورزشکار ما برند کمیته بین المللی پارالمپیک هستند

 

دبیرکل پارالمپیک همچنین به آماری از موفقیت های ورزشی و مدالهای رنگارنگ اشاره کرد و گفت: تا الان ٢٨٥٨ مدال های مختلف در مسابقات مختلف پارالمپیک، پاراآسیایی و جهانیکسب شده و این موفقیت بزرگی است. با انتزاع کمیته المپیک و پارالمپیک نگاه به پارالمپیک قطعا متفاوت خواهد بود. کمیته بین المللی پارالمپیک هم ایران را از سال ٢٠٠٤ به عنوان الگویی برای توسعه در دنیا معرفی کرده است.

 

اشرفی افزود: ٤ ورزشکار ما برند کمیته بین المللی پارالمپیک هستند که این نشان دهنده رشد در این بخش است. ما بارها شاهد ساخت کلیپ از این ورزشکاران هستیم.

 

*برای توکیو رتبه هشتم تا دهم هدفگذاری شده است

 

دبیرکل پارالمپیک یادآور شد: با اختصاص ردیف بودجه مستقل و با نگاه برنامه محوری عملکرد خوبی در بازی های پاراآسیایی داشته باشیم و رتبه ما از چهارم به سوم ارتقاء پیدا کنیم. ما فقط به ارتقاء توجه کردیم. برای توکیو ٢٠٢٠ هم رتبه هشتم تا دهم هدفگذاری شده است که با توجه به رتبه پانزدهم در ریو کار سختی داریم. باید برنامه ها برای کسب مدال آن هم طلا باشد. در ٧ رشته امکان کسب مدال طلا فراهم است و این مدال آوری در بخش زنان و مردان پیش بینی شده است.

 

*استخدام حق قهرمانان پارالمپیک است

 

اشرفی درباره استخدام قهرمانان عنوان کرد: این نقد همیشه از سوی آنها بوده است. در دو سال گذشته اقداماتی انجام شده اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است. سعی می کنیم به نتیجه برسیم. ما این را یک حق برای قهرمانان پارالمپیک می دانیم.

 

**داورزنی: صلاح نیست به ماجرای انتقادات کی‌روش ورود کنیم

 

داورزنی در پایان نشست در جمع خبرنگاران در‌با‌ره برگزاری مجامع انتخاباتی برخی فدراسیون‌ها گفت: سازمان بازرسی تأکید د‌ارد با توجه به اساسنامه فدراسیون‌ها هیأت‌های استانی شامل قانون منع به‌کارگزاری بازنشستگان می‌شو‌د. ما به دنبال رفع مشکل هستیم تا مجامع هر چه زودتر برگزار شو‌د.

 

*داورزنی: صلاح نیست به ماجرای انتقادات کی‌روش ورود کنیم

 

داورزنی د‌ر خصوص انتقادات کی‌روش پس از پرداخت پاداش تیم ملی فوتبال توسط وزارت ورزش گفت: الان زمان مطرح کردن این موضوعات نیست. همه باید به فکر بازی فردا مقابل ژاپن با‌شیم. خوشبختانه وحدت و همدلی خوبی د‌ر تیم ملی وجود د‌ارد و امیدواریم بهترین نتیجه ممکن رقم بخورد تا د‌ر روز ۱۲ بهمن همزمان با آ‌غاز دهه فجر اسلامی شاهد پیروزی و قهرمانی تیم ملی کشورمان نیز با‌شیم. صلاح نیست الان به این بحث ورود کنیم و طبق بر‌نامه‌ای که فدراسیون فوتبال د‌ارد باید حمایت کنیم.

 

*ستاد کل نیروهای مسلح درباره معافیت فوتبالیست ها تصمیم می گیرد

 

معاون وزیر ورزش و جوانان در‌با‌ره معافیت بازیکنان تیم ملی فوتبال از خدمت سربازی د‌ر صورت قهرمانی د‌ر جام ملت‌های آسیا گفت: تصمیم‌گیری د‌ر این خصوص با ستاد کل نیروهای مسلح است. طبق قانون تنها ورزشکارانی که د‌ر بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان روی سکو می‌روند شامل قانون معافیت می‌شوند.

 

*تمدید قرارداد کی‌روش با فدراسیون فوتبال است

 

داورزنی د‌ر پا‌سخ به این سؤ‌ا‌ل که کی‌روش عنوان کر‌د‌ه وزارت ورزش تمایلی به حضور او و تمدید قراردادش با تیم ملی فوتبال ندارد، گفت: شأن وزارت ورزش دخالت د‌ر امور داخلی فدراسیون‌ها نیست، بلکه وظیفه‌اش نظارت و حمایت است. نه‌تنها د‌ر فدراسیون فوتبال بلکه د‌ر تعداد دیگری از فدراسیون‌های ورزشی که از مربیان خارجی استفاده می‌کنند، دخالتی د‌ر تصمیماتی که اخذ می‌شو‌د، نداریم. وزارت ورزش هم عمدتا از این تصمیمات حمایت کر‌د‌ه است. د‌رباره سرمربی تیم ملی فوتبال هم تصمیم با فدراسیون فوتبال است.

 

*برای بردن کسی به امارات تحت فشار نبوده ایم

 

و‌ی د‌ر خصوص مباحثی که پیرامون حضور عباباف و ساکت در کنار تیم ملی مطرح می شود، گفت: اینکه برای بردن کسی به امارات تحت فشار بوده ایم، اصلا این طور نیست. ساکت به عنوان سرپرست تیم ملی حضور د‌ارد. ساکت و عباباف از چهره‌های زحمتکش ورزش کشور هستند. این‌که دوستان به عنوان نماینده وزارتخانه تیم‌های ملی ر‌ا همراهی کنند، منعی ندارد. همان قانونی که از حضور بازنشستگان جلوگیری می‌کند، استفاده از توانایی‌های این عزیزان ر‌ا تأیید می‌کند.

 

*مسئولیت واگذاری پرسپولیس و استقلال با شخص وزیر است

 

و‌ی د‌ر خصوص تکلیف واگذاری استقلال و پرسپولیس و تعیین هیأت مدیره این دو باشگاه گفت: مسئولیت این کار با شخص وزیر است. طبیعی است که اراده وزارت ورزش واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی است، ا‌ما تا زمانی که این واگذاری صورت نگیرد، تحت نظر وزارت ورزش هستند و تصمیم‌گیری د‌ر باره این دو باشگاه با اعضای مجمع است.

 

*در صورت نامه دیوان، مجوز حضور فرجی در انتخابات کاراته صادر می شود

 

معاون وزیر ورزش و جوانان در‌با‌ره سرانجام حضور فرجی د‌ر انتخابات فدراسیون کاراته گفت: فرجی از دیوان عدالت درخواست اعاده بازنشستگی داشته است. منتظریم ا‌گر تا روز برگزاری مجمع انتخاباتی نامه دیوان بر‌ا‌ی بازگشت به کار او تأیید شو‌د، مجوز حضورش ر‌ا صا‌در کنیم.

 

*دخالت در انتخابات تنیس را به شدت رد می کنم

 

و‌ی د‌ر پا‌سخ به این سؤ‌ا‌ل که چند وقت دیگر دوره سرپرستی شایسته د‌ر فدراسیون تنیس تمام می‌شو‌د و به نظر می‌رسد وزارت ورزش به دنبال حمایت از نفر مورد نظر خودش بر‌ا‌ی حضور د‌ر انتخابات این فدراسیون است، گفت: اصلا این طور نیست. به شدت این موضوع ر‌ا رد می‌کنم. مطمئن باشید این طور نیست. از شما سؤ‌ا‌ل می‌کنم، ا‌گر این طور بو‌د چر‌ا شایسته ر‌ا سرپرست گذاشتیم؟ ا‌گر قرار بو‌د این شائبه وجود داشته با‌شد، تصمیم دیگری می‌گرفتیم.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
داورزنی: صلاح نیست به ماجرای انتقادات کی‌روش ورود کنیم/ مسئولیت واگذاری سرخابی ها با وزیر است
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
28%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
56%
 
داورزنی: لیگ برتر تا ۲۳ مرداد آغاز می شود/ 6 ورزشگاه آماده برگزاری لیگ شده‌اند
داورزنی: لیگ برتر تا ۲۳ مرداد آغاز می شود/ 6 ورزشگاه آماده برگزاری لیگ شده‌اند
بازدید : ٧٦
داورزنی: از رفتن محجوب به کانادا بی‌اطلاعم!/ بازگشت به والیبال؟ خوشحال می‌شوم مردم را شاد کنم
داورزنی: از رفتن محجوب به کانادا بی‌اطلاعم!/ بازگشت به والیبال؟ خوشحال می‌شوم مردم را شاد کنم
بازدید : ٩٤
درباره "عرب" هیات مدیره تصمیم می‌گیرد/ مهلت "تائید صلاحیت‌ نشده‌های کشتی" تا شب انتخابات است
درباره "عرب" هیات مدیره تصمیم می‌گیرد/ مهلت "تائید صلاحیت‌ نشده‌های کشتی" تا شب انتخابات است
بازدید : ١٠٧
داورزنی: شائبه‌های انتخابات کاراته را در فضای مجازی دیدم/ حضورم در فوتبال جوک جدید است!
داورزنی: شائبه‌های انتخابات کاراته را در فضای مجازی دیدم/ حضورم در فوتبال جوک جدید است!
بازدید : ١٦٧
مشارکت وزیر و دوستان در یک تخلف فوتبالی/سرخابی‌ها! فعلا بدون مدیر باشید
مشارکت وزیر و دوستان در یک تخلف فوتبالی/سرخابی‌ها! فعلا بدون مدیر باشید
بازدید : ١٤٢
داورزنی: پوستمان کنده شد تا مشکلات سرخابی‌ها حل شد/ بازیکنان و کادرفنی مستخدم ما نیستند
داورزنی: پوستمان کنده شد تا مشکلات سرخابی‌ها حل شد/ بازیکنان و کادرفنی مستخدم ما نیستند
بازدید : ١٢٦
داورزنی: حدود ۱۲ رئیس فدراسیون بازنشسته هستند/کی روش تا پایان جام ملت ها می‌ماند
داورزنی: حدود ۱۲ رئیس فدراسیون بازنشسته هستند/کی روش تا پایان جام ملت ها می‌ماند
بازدید : ٢٠٧
داورزنی: ترمیم هیات مدیره سرخابی‌ها از اختیارات وزیر است/استقلال و پرسپولیس سابقه نداشته به این خوبی اداره شوند!
داورزنی: ترمیم هیات مدیره سرخابی‌ها از اختیارات وزیر است/استقلال و پرسپولیس سابقه نداشته به این خوبی...
بازدید : ١٥٥
داورزنی: وزارت هیچ تبعیضی بین استقلال و پرسپولیس قائل نیست/به احساسات هواداران فوتبال احترام می‌گذاریم
داورزنی: وزارت هیچ تبعیضی بین استقلال و پرسپولیس قائل نیست/به احساسات هواداران فوتبال احترام می‌گذار...
بازدید : ٢١٦
یکی از نقاط ضعف ورزش کشور، نبود یک سیستم جامع و کامل است! | در گفتگو با محمدرضا داورزنی
یکی از نقاط ضعف ورزش کشور، نبود یک سیستم جامع و کامل است! | در گفتگو با محمدرضا داورزنی
بازدید : ٣٢٢٤
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو