اینبار سرنگ های آلوده؛ مقصر کیست؟

بازدید : 3,688
۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۴ مرداد
مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه تاکنون گزارش‌های مردمی زیادی از سراسر کشور درباره مشکل دار بودن سرنگ‌های چینی وارداتی به دست ما رسیده است، گفته بود بیش از ۴۰۰۰ نمونه سرنگ وارداتی را از بازار خریداری کردیم و پس از انجام آزمایش‌های مختلف مشخص شد که این سرنگ‌ها غیراستاندارد و مشکل دار هستند.
 
و گفته بود به وزارت بهداشت نامه نوشتیم که هرچه سریع‌تر سرنگ‌های وارداتی چینی را از سطح بازار جمع‌آوری کند، افزود: اگر وزارت بهداشت این کار را انجام ندهد سازمان استاندارد این سرنگ‌ها را از بازار جمع‌آوری خواهد کرد. 
 
اما رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به نامه نظام الدین برزگری رئیس سازمان ملی استاندارد موارد مطروحه در خصوص آلودگی این سرنگها که سلامت شان مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیز قرار گرفته اند، را رد کرده است. 
 
در همین حال یک عضو سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه واردات سرنگ‌های آلوده چینی به کشور با وجود همه تکذیب‌ها واقعیت دارد، گفته که:  "چون کسی از مصرف سرنگ‌های آلوده شکایت نکرده، بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است." 
 
به گفته ایرج خسرونیا "وجود آمپول‌های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق‌ها دچار مشکل شده‌اند را هم داریم اما این افراد باید به پزشک‌ قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک‌ قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی‌ قانونی در این مورد اعلام می‌کند که در هیچ موردی درباره آمپول‌های چینی پرونده‌ای ندارند به خاطر آن است که افرادی که بر اثر تزریق این آمپول‌های چینی متضرر شده‌اند شکایت نکردند." 
 
در این رابطه نظر چند تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ررا جویا شده ایم. 
 
پیگیری موضوع در کمیسیون بهداشت 
 
"حسینعلی شهریاری" رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: البته اگر تجهیزات و ملزومات پزشکی وارد کشور شود قطعا وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو باید بر آن نظارت داشته باشد ولی متأسفانه برخی از واردات توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می شود و ممکن است در بعضی موارد از وزارت بهداشت مجوز نداشته باشد این مسائل به هماهنگی های بین بخشی ادارات و سازمان های دولتی باز می گردد که طی چند ماه اخیر این هماهنگی های بین بخشی مشکلات جدی پیدا کرده بود. 
 
شهریاری افزود: در این زمینه هم وزارت بهداشت و درمان و هم سازمان غذا و دارو باید نظارت جدی داشته باشند و اگر در این زمینه وظیفه شان را به خوبی انجام ندادند باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند . 
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه مجوز نهایی برای توزیع این سرنگ ها را وزارت بهداشت و درمان صادر می کند، افزود: البته من هنوز مطمئن نیستم که آیا این سرنگ ها توزیع شده یا نه، مگر اینکه افرادی خارج از مجاری قانونی اقدام به واردات کرده و آنرا در کشور توزیع نموده اند که در این زمینه باز هم باید وزارت بهداشت و درمان نظارت دوره ای خود را تشدید و با آنها بر خورد می کرد. 
 
شهریاری با تأکید بر اینکه باید بررسی شود که چه کسانی مجوز ورود این سرنگ ها را داده اند، افزود: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز داده باید با آن برخورد کرد و کسی هم که این سرنگ ها را وارد کرده باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد . 
 
شهریاری افزود: ما چند هفته قبل یک بار این مسئله را در کمیسیون بهداشت و درمان بررسی کردیم که سازمان غذا و دارو صحت این موضوع را تأیید نکرد مطمئنا ما این موضوع را در کمیسیون پیگیری خواهیم کرد. 
 
باید هنگام ورود استانداردها بررسی می شد 
 
"عبدالرحمان رستمیان" نائب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان در این باره گفت: من در حال حاضر در این زمینه اطلاعات دقیقی ندارم ولی باید این نکته را تأکید کنم که سرنگ های آلوده قبل از اینکه وارد کشور شود باید استاندارد آن مشخص شود تا اجازه ورود بگیرد نه اینکه اول وارد کشور شود و سپس اعلام کنیم که آلوده است یعنی یک کالا هم باید هنگام تحویل در کشور خارجی استاندارد های آن بررسی شود و هم هنگام ورود، استاندارد های داخلی آن نیز بررسی شود. 
 
وی ضمن انتقاد از ورود سرنگ های آلوده به کشورافزود: اینکه کالا وارد کشور شود و پس از توزیع اعلام شود که غیر استاندارد و آلوده است به این معنا است که ما مراحل بازرسی را خوب انجام نداده ایم. 
 
نائب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان تأکید کرد: هر کالا و تجهیزات پزشکی که با سلامت مردم سروکار دارد باید وزارت بهداشت و درمان مجوز ورود آن کالا را به کشور صادر کند. 
 
وزارت بهداشت و درمان باید پاسخگو باشد 
 
"حسن تأمینی"عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: من این خبر را فقط شنیده ام چند هفته قبل که بحث سرنگ های آلوده و سرنگ های چینی مطرح شد ، در کمیسیون پیگیری لازم را انجام دادیم در آنجا به این نتیجه رسیدیم که سرنگ ها مشکل دارند و آلوده اند و حتی بحث ارجاع این سرنگ ها را مطرح کردیم و همان زمان به ما اعلام شد که این سرنگ ها را مرجوع کردیم و دیگر در کشور توزیع نمی شود و هر جا هم که پخش شده بود آنرا جمع آوری کرده ایم منتها اخیرا من شنیده ام که این مسئله دوباره دیده شده این مسئله موضوع خطرناکی است ما خاطرات خوبی از بیماری های وارده از کشور های دیگر نداریم. 
 
تامینی افزود: مقصر اصلی در این قضیه وزارت بهداشت و درمان است و وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری در این زمینه داشته باشد وزارت بهداشت در مقاطعی با توجه به اینکه با مشکلات ارز مواجه شده بود و از آن طرف هم با کمبود یک سری تجهیزات پزشکی و دارویی مواجه بود متأسفانه به خیلی ها مجوز داد تا تجهیزات پزشکی و دارو وارد کنند که این کار، اشتباه بزرگی بود و متأسفانه ما الان تبعات آنرا می بینیم. 
 
تامینی افزود: وزارت بهداشت و درمان باید پاسخگو باشد و نباید اجازه می داد که این سرنگ ها وارد شود./سیاست ما
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
یک روز پس از این که سازمان استاندارد آلودگی سرنگ های چینی را تایید کرد رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد مطالعات میدانی سازمان غذا و دارو نیز هیچ اشکالی را در خصوص این سرنگها تایید نمی کند.
 
الویت رئیس جمهور منخب1400درحل آسیبهای اجتماعی باید کدامیک از موارد زیر باشد؟
بیکاری
50%
 
بی خانمانی
4%
 
فقر
26%
 
ازدواج
20%
 
رابطه رونق تولید و معیشت مردم
رابطه رونق تولید و معیشت مردم
بازدید : ٣٩٧
«مهارت افزایی » ماموریت آموزش عالی درقبال شعار رونق تولید است
«مهارت افزایی » ماموریت آموزش عالی درقبال شعار رونق تولید است
بازدید : ٢٤٣
به نام لالجین به کام چین/ بحران ارز شاید به سود سفال!
به نام لالجین به کام چین/ بحران ارز شاید به سود سفال!
بازدید : ٢٠٠
پورابراهیمی:‌ بیش از ۲۷ میلیارد دلار برای واردات کالا تقاضا وجود دارد/ تاجگردون: اتفاق خاصی از لحاظ اقتصادی در کشور نیفتاده است
پورابراهیمی:‌ بیش از ۲۷ میلیارد دلار برای واردات کالا تقاضا وجود دارد/ تاجگردون: اتفاق خاصی از لحاظ ...
بازدید : ٢٥٦
معاون ایدرو: توقف تولید برخی خودروها در سال آینده
معاون ایدرو: توقف تولید برخی خودروها در سال آینده
بازدید : ٤٩٦
زنگنه در گفتگوی ویژه خبری: ملاحظات سیاسی توتال و رسانه ای شدن آن قابل توجیه نیست|سال آینده در تولید بنزین خودکفا خواهیم شد
٤٤:٣٥
زنگنه در گفتگوی ویژه خبری: ملاحظات سیاسی توتال و رسانه ای شدن آن قابل توجیه نیست|سال آینده در تولید ...
بازدید : ١٨٠٧
وزارت بهداشت با بیمه سلامت دخل و خرجش را تنظیم می کند|بالاترین عمل های جراحی ممتاز دنیا در ایران انجام می شود|گفتگوی ویژه خبری
٤٥:٢٨
وزارت بهداشت با بیمه سلامت دخل و خرجش را تنظیم می کند|بالاترین عمل های جراحی ممتاز دنیا در ایران انج...
بازدید : ٩٩٩
بررسی طرح تحول نظام سلامت در غیرمحرمانه|بخش پایانی
٠١:١٧:٥٣
بررسی طرح تحول نظام سلامت در غیرمحرمانه|بخش پایانی
بازدید : ١٤٩١
ابتکار در گفتگوی ویژه خبری؛ در دولت قبل، برنامه کاهش آلودگی هوا رو به توقف رفت|توقف تولید موتورسیکلت کاربراتوری در کشور از مهر امسال
٤١:٣٥
ابتکار در گفتگوی ویژه خبری؛ در دولت قبل، برنامه کاهش آلودگی هوا رو به توقف رفت|توقف تولید موتورسیکلت...
بازدید : ١٤٠٦
نگاه به تولید در کشور جنبه حاشیه ای پیدا کرده است!! | جلالی پور و گروسی در گفتگوی ویژه خبری
٤٥:٠٩
نگاه به تولید در کشور جنبه حاشیه ای پیدا کرده است!! | جلالی پور و گروسی در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٥٨٥٢
موضوع « قیمت تمام شده خدمات درمانی » | در بیست و پنجمین برنامه مناظره
٠٢:٠٦:١٦
موضوع « قیمت تمام شده خدمات درمانی » | در بیست و پنجمین برنامه مناظره
بازدید : ٤٨٤١
عملکرد دولت احمدی نژاد در حوزه بهداشت و درمان در گفتگو با نمایندگان
عملکرد دولت احمدی نژاد در حوزه بهداشت و درمان در گفتگو با نمایندگان
بازدید : ٢٠٣٧
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو