در پی انتشار بیانیه مقام معظم رهبری در 7 بند، «علی دارابی» معاون امور استان‌های صداوسیما یادداشتی نوشته و در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

 

رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی در نخستین روز آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای که نقشه راه کشور برای ۵۰ سال آینده است، فضا و گفتمان جدیدی را در کشور بوجود آوردند که تحلیل محتوای بیانیه و ابعاد آن بسیار مهم است.

 

مفصل بندی و مؤلفه‌های کلیدی این بیانیه را در ۸ محور اصلی می توان دسته بندی کرد؛

 

یکم) تبیین شرایط و زمینه‌های پیدایش انقلاب اسلامی با تأکید بر زمانه و روزگار انقلاب در سال ۱۳۵۷ در عرصه داخلی و بین المللی

 

دوم) تأکید بر فراشیعی، فرا ایرانی و فرا اسلامی بودن «انقلاب اسلامی» از انقلاب به عنوان دستاورد بزرگ برای همه انسان‌ها در اقصی نقاط عالم. آنجا که رهبری از « آزادی، اخلاق، معنویت، استقلال، عزت، عقلانیت، برادری» به مثابه ارزش‌های بنیادین و اساسی انقلاب اسلامی یاد می‌کنند.

 

سوم) ارزیابی راه طی شده در ۴۰ سال اخیر و اعلام اینکه جمهوری اسلامی آمادگی تصحیح خطاهای خود را دارد. (خود انتقادی) در عین حال که از تجدید نظرطلبی و انفعال خود داری می‌کند. استاد شهید مرتضی مطهری (ره) در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی در بیان آفات انقلاب از «خستگی تدریجی نیروهای انقلاب، بازگشت به ارزشهای پیشین، تأویل ها و تفسیرهای انحرافی از ایدئولوژی انقلاب» و بالاخره از «تجدید نظرطلبی» یاد می‌کند که سم مهلکی برای هر انقلاب است.

 

چهارم) غلبه گفتمان «امید و واقع‌گرایی» بر بیانیه «گام دوم» کاملاً محسوس است. آنجا که رهبری از «فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها همواره و جوان‌های آرمان‌خواه را عذاب داده و می‌دهد سخن می‌گویند و در آنجا که خطاب به جوانان می‌فرمایند: «نخستین توصیه من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است که امید واقعی و صادق مبتنی بر واقعیات عینی است».

 

پنجم) روح حاکم بر بیانیه در سه محور خلاصه می‌شود؛

 

غلبه بر چالش ها و مشکلات و موانع

 

حفظ جهت گیری اصولی و راهبردی

 

پیشرفت همه جانبه

 

ششم) توصیف زمان گذشته، تبیین زمان حال و ترسیم آینده در بیانیه از اهمیت کلیدی برخوردار است. بیان خدمات و کارنامه انقلاب به رغم تحریم ها، تهدیدات، جنگ تحمیلی ۸ ساله و ... ، تبیین ظرفیت ها و منابع خدادادی و استعدادهای انسانی و پیشرفت‌های علمی، فناوری و زیرساختی کشور و بالاخره ترسیم افق ۴۰ ساله دوم انقلاب اسلامی را در این بیانیه راهگشا شاهدیم.

 

هفتم) گردش نخبگان و انتقال قدرت به نسل جوان یکی از شاخص‌های بنیادین نظام‌های مردم سالار، گردش نخبگان در سطوح بالای سازمان قدرت عمومی است. رهبری در بیانیه، با تجلیل از نقش آفرینی، مبارزات و مجاهدات نسل‌های اول و دوم انقلاب از نسل‌های سوم و چهارم انقلاب (جوانان) خواسته‌اند که شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت بدهند و این گردش قدرت از نسلی به نسل دیگر با هدف کارآیی، مانایی، پویایی و بالندگی انقلاب است.

 

هشتم) «مدیریت جهادی»، و «روحیه انقلابی» به مثابه رفتار و روش اجرایی در اداره کشور باید سرلوحه همگان باشد. رهبری با تأکید بر «اقتصاد» و «عدالت» به عنوان دو شاخص توسعه و پیشرفت کشور و لزوم اراده همگانی برای حل این مشکلات راهکار آن را مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما می توانیم» بر شمرده‌اند.

 

****

 

امید آنکه همه نهادها، مسئولان، نخبگان دانشگاهی و حوزه‌های علمیه اصحاب رسانه و مطبوعات، با تبیین و تحلیل درست بیانیه سهم خود را در اجرایی شدن مفاد آن عملاً تعریف کنند و مردم از نتایج آن آگاه شوند.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
علی دارابی معتقد است رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی در نخستین روز آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای که نقشه راه کشور برای ۵۰ سال آینده است، فضا و گفتمان جدیدی را در کشور بوجود آوردند.
 
الگو برداری جشنواره های ملی مثل جشنواره فیلم فجر از نمونه های خارجی مثل مراسم اسکار در این سال ها تا چه میزان به رشد فرهنگی کشور کمکم کرده است ؟
زیاد
40%
 
متوسط
18%
 
کم
41%