پیرامون تحولات چند روز اخیر مصر و کشتار طرفداران محمد مرسی توسط ارتش و نیروهای امنیتی با "حسین رویوران" کارشناس مسائل خاورمیانه گفتگو کرده ایم. 
 
تحلیل شما از تحولات چند روز اخیر مصر چیست؟ 
 
مصر دارای یک نظام انتخابی بود که بوسیله یک کودتای نظامی که بر اساس یک مشروعیت خیابانی شکل گرفته بود، سرنگون شد و کودتاچیان سعی کردند با حضور مردم مشروعیت خودشان را توجیه کنند و واژه کودتا را زیر سوال ببرند اتفاقی که الان رخ داده این است که مردم در صحنه حضور پیدا کردند و در مقابل آن مشروعیت خیابانی، مشروعیت خیابانی متضادی را ایجاد کردند و این مشروعیت جدید تا حدودی ارتش را زیر سوال برد به همین دلیل ارتش به سرعت سعی کرد این تحصن ها را از بین ببرد تا مشروعیت خودش را تثبیت کند اما استفاده از زور و کشتار تا حدودی یک نوع ریزش در پایگاه مقابل اخوان ایجاد کرد یعنی به عبارتی البرادعی استعفا داد و شیخ الطیب رئیس الازهر اعلام کرد که"من اصلا خبر نداشتم که ارتش می خواهد چنین کاری را انجام دهد و از رادیو و تلویزیون اخبار را شنیدم" یعنی شیخ الازهر می خواهد بگوید که من در این فرایند نقشی ندارم لذا اتفاقی که الان افتاده این است که دولت که سعی کرده مشروعیت خودش را تکمیل کند بیشتر دچار بحران مشروعیت شده و الان حتی طرفداران خودش هم به گونه ای از آن فاصله گرفته اند. روز یکشنبه جبهه انقاذ بیانیه داد و اعلام کرد که کشتار مردم تحت هیج عنوانی قابل قبول و توجیه پذیر نیست و به نظرم این نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است. 
 
آیا واقعا مصر وارد یک جنگ داخلی شده و یا اینکه نشانه های این جنگ داخلی وجود دارد؟ 
 
من باورم این است که جنگ داخلی شکل نگرفته است و در آینده هم رخ نخواهد داد. به این دلیل که در موازنه قدرت ارتش یک سازمان دارای نظم است در حالیکه اخوان به دلیل بازداشت بیش از ۸۰ تن از رهبران آن عملا از نظم خارج شده است و در نهایت یک سازمان کاملا منظم در مقابل یک سازمان کاملا بهم ریخته قرار گرفته است و ارتش توان مهار دارد تصور می کنم این جریان حدود ۱۰ روز طول بکشد که چند روز آن سپری شده است. 
 
آیا این پایان مهار بحران خواهد بود یا نه؟ 
 
من می گویم نه. بنابراین هواداران اخوان تا زمانی که حاضرند در خیابان حضور پیدا کنند و از این جریان دفاع کنند من تصور می کنم نه ارتش و نه هیچ قدرت دیگری نمی تواند آنها را از بین ببرد به همین دلیل این بحران استخوان لای زخم باقی می ماند ولی هرچند که اینها توان این را دارند که تا حدودی آن را مهار کنند اما تصورم بر این است که همین مهار محدود خواهد بود یعنی این مهار فقط محدود به مصر خواهد بود اما در شبه جزیره سینا وضعیت متفاوت خواهد بود چون در آنجا سلطه دولت محدود است و سلطه هواداران اخوان در آنجا زیاد است مسلح هم هستند بنابراین در نهایت درگیری از مصر جمع می شود ولی در شبه جزیره سینا ادامه پیدا خواهد کرد. 
 
با توجه به این فشار ها آیا این احتمال وجود دارد که اخوان دست به اسلحه ببرد؟ 
 
اخوان یک جریان دعوتی است و جریان جهادی نیست تا الان هم اگر افرادی دارای سلاح بودند و از سلاح استفاده کردند این یک دستور تشکیلاتی نبوده و نیست بلکه یک اقدام فردی بوده لذا آیا اخوان دست به اسلحه می برد من تصور می کنم خیر. اخوان ایدئولوژی خودش را تغییر نخواهد داد دست به اسلحه نمی برد. 
 
اما الان اخوان در کنار گروههای جهادی در یک جبهه قرار گرفته است گروههای جهادی از گذشته می گفتند که برخورد مسالمت آمیز با قدرت نتیجه ندارد و الان تجربه نشان داده که اخوان به دلیل اینکه فاقد قدرت نظامی است اینها علیه آن کودتا کرده اند به همین دلیل این گروههای که الان به گونه ای طرفدار اخوان هستند دست به اسلحه خواهند برد ما در چند روز گذشته شاهد ترور بودیم و یک سرتیپ و یک سر لشکر تا الان ترور شده اند و این نشان می دهد که گروههای جهادی قطعا این شکل از مبارزه را ادامه می دهند و به سمت درگیری نظامی می روند اما تصمیم گیری اینها با اخوان موضوع متفاوتی است اخوان همچنان پایبند روش های مسالمت آمیز و دعوتی خودش است./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
اخوان یک جریان دعوتی است و جریان جهادی نیست بنابراین همچنان پایبند روش های مسالمت آمیز و دعوتی خودش خواهد بود و دست به اسلحه نمی برد.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
55%
 
اصلا شرکت نمیکنم
28%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
15%