علی طیب نیا در حاشیه تودیع و معارفه وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران در مورد جزئیات برنامه های 100 روزه دولت گفت: راهبرد اساسی وزارت اقتصادی کاهش وابستگی ساختار اقتصاد کشور به نفت و افزایش سهم مالیاتها است و بر این اساس برنامه های عملیاتی خود را محقق خواهیم کرد.
 
وزیر اقتصاد و دارایی افزود:  برنامه 100 روزه تمامی دستگاه ها و وزارتخانه ها تا پایان هفته جاری اعلام خواهد شد ما نیز برنامه خود را تهیه کرده بودیم و هم اکنون با هماهنگی تمام دستگاه ها به صورت عملیاتی و نهایی شده در خواهیم آورد.
 
مشروح این گفتگو را در زیر می بینید:
 
 
آیا در برنامه 100 روزه دولت تک نرخی کردن ارز در دستور کار قرار دارد یا خیر؟
 
 
علی طیب نیا گفت: تا اوایل هفته آینده برنامه 100 روزه را به شکل دقیق ارائه خواهیم داد.
 
طیب نیا افزود: مسائل مربوط به ارز، تورم و تولید مسائلی است که در حوزه اختیارات و وظایف یک وزارتخانه به تنهایی نمی گنجد؛ اینها ماموریت هایی است که تیم اقتصادی دولت به صورت هماهنگ و منسجم اعلام می کند.
 
 
آیا بودجه سال جاری بازنگری خواهد شد؟
 
 
وزیر اقتصاد در پاسخ به این سئوال گفت: در برنامه 100 روزه دولت مدیریت کسری بودجه سال جاری مطرح است، همه کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز به این موضوع واقف هستند که بودجه سال جاری با عدم امکان تحقق منابع به صورت جدی مواجه است، بنابراین برنامه ما مدیریت کسری بودجه است.
 
طیب نیا اظهار داشت: مدیریت تراز مالی هدفمندی یارانه و بودجه سال جاری از برنامه های 100 روزه دولت است.
 
 
چه عزل و نصب‌ها و انتصاب‌هایی به زودی در وزارت اقتصاد اتفاق خواهد افتاد؟
 
 
وی در پاسخ به این سئوال گفت: در حوزه انتصاب مدیران چند ملاک عمده وجود دارد که مهم ترین آنها شایستگی و توانایی های شخصی مدیران است و پس از آن هماهنگی و اعتقاد به برنامه های دولت و هماهنگی بین دستگاه های ستادی دولت از دیگر ملاک ها است.
 
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه تعجیلی در عزل و نصب ندارم، افزود: اگر مشاهده کنم که در واحدی فعالیت‌ها به نحو مناسبی انجام می شود و همراهی با برنامه های دولت وجود دارد از این قابلیت‌ها استفاده می کنیم و هر دستی که برای همکاری دراز شود را به گرمی می فشاریم و اگر در حوزه ای احساس کنیم نیاز به تغییرات و اصلاح دارد، با آرامش اقدام خواهیم کرد.
 
 
آیا هدفمندی یارانه ها همچنان ادامه خواهد داشت؟
 
 
وی در پاسخ به این سئوال گفت: هدفمندی یارانه ها قانون است و مرحله اول مطابق قانون ادامه خواهد داشت.
 
 
نظر شما در مورد بازنگری در نرخ سود بانکی توسط دولت تدبیر و امید چیست؟
 
 
طیب نیا در پاسخ به این سئوال خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما در نظام بانکی رقابتی کردن این نظام است، در این راستا برنامه های تفصیلی را تنظیم خواهیم کرد. اما مرجع تنظیم ثروت های پولی و بانکی بانک مرکزی و در رکن آن شورای پول و اعتبار است و این موضوع در اولویت های برنامه های شورا خواهد بود.
 
 
نظر شما در مورد تعیین رئیس کل جدید بانک مرکزی چیست؟
 
 
وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی بر این اساس منصوب خواهد شد که در هماهنگی با سایر ارکان ستاد اقتصادی دولت و برنامه‌های رئیس جمهور باشد.
 
وی افزود: تا یکی دو روز آینده به صورت قطعی رئیس کل بانک مرکزی تعیین و اعلام خواهد شد. طیب نیا در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه گفته می شود روزهای سختی پیش رو دارید؟ گفت: بله، روزهای سختی است و با یک عزم ملی و با تلاش و همدلی همه دستگاه ها می توان بر مشکلات فائق آمد./مهر
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
بی نام  | ۱۳۹۲ يکشنبه ۳ شهريور
0
0
پاسخ
با سلام. لطفاً برنامه نگاه یک با حضور وزیر اقتصاد رو در سایت قرار بدین. با تشکر
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
وزیر امور اقتصادی و دارایی از اعلام برنامه 100 روزه همه دستگاه ها و وزارتخانه ها در هفته جاری خبر داد و گفت: تا دو روز آینده رئیس کل جدید بانک مرکزی معرفی خواهد شد.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
11%
 
خیر
88%