مجید جعفری اقدم مدیر آژانس ادبی پل در گفتگو با خبرنگار کتاب و ادبیات درباره حضور در نمایشگاه کتاب تهران اظهار داشت: باید ابتدا چند نکته را یادآور شوم؛ نمایشگاه کتاب تهران عنوان بین الملل را یدک می‌کشد، لذا برای دفاع از هویت بین المللی‌اش باید لوازم و الزامات بین المللی بودن را داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: بین المللی بودن نمایشگاه کتاب این نیست که فیزیک کتاب‌های خارجی توسط نمایندگان فروش آنها در ایران به فروش برسد یا کارمندان فروش ناشران خارجی، البته بیشتر از کشورهای عربی، فرصت و فضایی پیدا کنند تا کتاب‌های خود را، اسکونت شده و یا چاپ جدیدشان را به مشتریان ایرانی بفروشند و یا سفارتخانه‌های خارجی در ایران و عده‌ایی دیگر از نهادهای فرهنگی خارجی در ایران خود و فعالیت‌هایشان را پرزنت کنند و یا عده‌ایی از نهادهای فرهنگی دولتی داخلی کارهای بین المللی‌شان را گزارش دهند.

 

مدیر آژانس ادبی پل خاطر نشان کرد: همه این موارد می‌توانند اتفاق بیافتند اما نه به عنوان کار اصلی بخش بین الملل نمایشگاه، بلکه در کنار کار اصلی آن؛ کار اصلی بخش بین الملل باید شامل موارد زیر باشد: فضایی فراهم آید تا بخش زیادی از آثار ایرانی که قابلیت طرح و حضور در بازارهای بین المللی نشر دارند توسط ناشران و آژانس‌های ادبی داخلی طبق استانداردهای رایج در نمایشگاه‌های بین المللی کتاب عرضه و معرفی شوند.

 

به گفته وی،‌ باید تسهیلاتی فراهم آید تا ناشران و آژانس‌های ادبی خارجی علاقه و توجیه اقتصادی برای حضور در نمایشگاه تهران و آشنایی با قابلیت‌های نشر ایران و ورود به مذاکره با ناشران ایرانی جهت تبادلات کپی رایت آثار ایرانی و ترجمه و نشر آن به زبان‌های خارجی در کشورهای مختلف پیدا کنند.

 

جعفری اقدم با بیان اینکه باید تمهیداتی اندیشه شود تا هم ناشر ایرانی و هم ناشر خارجی بین المللی بودن نمایشگاه تهران را باور کنند، اضافه کرد: باید فکری کرد تا ناشران ایرانی و خارجی نمایشگاه تهران را فقط محلی برای فروش بیشتر فیریک کتاب نپندارند.

 

مدیر آژانس ادبی پل یادآور شد: باید حضور ناشر ایرانی در بخش بین المللی برای پرزنته کردن آثارش جهت فروش کپی رایت آنها به مخاطبان خارجی تقویت و تسهیل و توجیه شود و هم ناشر یا آژانس ادبی خارجی بداند که اگر به نمایشگاهی می‌آید که در آن می‌تواند با آثار ایرانی آشنا و با صاحبان آثار مراوده داشته باشد.

 

وی ابراز داشت: موسسه پل برای ارتقا وجه بین الملل نمایشگاه امسال برنامه‌ایی به مسئولین ارشاد داده و اعلام همکاری کرده است و ظاهرا از آن استقبال هم شده است. بنابراین برنامه‌های این موسسه عبارتند از:

 

 ۱- حضور در بخش نمایشگاهی سالن بین الملل و نمایش و معرفی بیش از ۵۰۰ عنوان از آثار ایرانی در موضوعات ادبیات داستانی، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات دفاع مقدس،کودک و نوجوان، ادبیات غیرداستانی شامل مطالعات اسلامی، علوم انسانی و ایرانشناسی در قالب ۳۰ کاتالوگ به زبان انگلیسی.

 

۲_ ارسال دعوتنامه به ناشران و آژانس های ادبی مختلف در جهان و اعلام حضور آژانس پل در نمایشگاه تهران.

 

۳ - ارایه یک یا دو کارگاه آموزشی آشنایی با بازارهای نشر جهان.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مدیر آژانس ادبی پل گفت: نمایشگاه کتاب تهران عنوان بین الملل را یدک می‌کشد، لذا برای دفاع از هویت بین المللی‌اش باید لوازم و الزامات بین المللی بودن را داشته باشد.
 
الگو برداری جشنواره های ملی مثل جشنواره فیلم فجر از نمونه های خارجی مثل مراسم اسکار در این سال ها تا چه میزان به رشد فرهنگی کشور کمکم کرده است ؟
زیاد
40%
 
متوسط
18%
 
کم
41%