حجت‌الاسلام قرائتی، مفسر قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار قرآنی ؛ رشد هدایتی، تربیتی و فرهنگی جامعه را ملاک اثرگذاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم  عنوان کرد و گفت: باید بررسی شود که سازمان اوقاف و امور خیریه در برگزاری سالیانه مسابقات بین‌المللی قرآن آیا نگاه آماری دارد؟ یعنی می‌خواهد بگوید کشور ما هم مثل کشور مالزی امکان برگزاری مسابقات را دارد و دنبال برند سازی هستند؟ یا اینکه واقعاً نگاه هدی للناس دارند و هدف اصلاح و قرآنی کردن فرهنگ، اخلاق و سبک زندگی و اقتصاد مردم است؟

 

رئیس ستاد  اقامه نماز  اظهار کرد: باید آثار و خروجی مسابقات مشخص باشد. گاهی مسابقات فقط در رشته‌های حفظ و موسیقی قرآن و تمرین نغمات و تجوید برگزار می‌شود و تعدادی نیز موفق به کسب رتبه‌های برتر می‌شوند که البته این هم خوب است اما باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که این قرآن خواندن و حفظ کردن‌ها چقدر توانسته در بطن زندگی افراد تأثیر بگذارد و باید بررسی شود که با سازو کاری که سازمان اوقاف دارد آیا این نتیجه حاصل می‌شود یا خیر؟

 

حجت‌الاسلام قرائتی عنوان کرد: باید کار کارشناسی صورت پذیرد تا مشخص شود آیا با برگزاری این مسابقات از بین 80 میلیون جمعیت که 20 میلیون خانواده هستند، یک در 10 هزار با بحث‌های اخلاقی و فرهنگی که در قرآن آمده آشنا می‌شوند؟ بنابراین باید هدف از برگزاری مسابقات قرآن مشخص شود تا ساز و کارش را تعریف کنند. ظاهراً مدتی رشته تفسیر را در مسابقات درنظر گرفته بودند و خیلی از فرهیختگان و دانشجویان و طلبه‌ها که در موسیقی قرآن موفقیتی نداشتند، در بحث مفاهیم قرآن شرکت می‌کردند که این نیز نقطه مثبتی است.

 

وی بیان کرد: هر سال باید یک بحثی را مطرح کنند و به صورت موضوعی در جریان برگزاری مسابقات به آن به آن بپردازند مانند مباحث مربوط به جوانان، اقتصاد و غیره

 

وی ضمن تأکید بر متولیان امور مسابقات بر توجه به ترویج سبک زندگی قرآنی به عنوان دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی، افزود: باید برای فرهنگسازی از کارشناسانی که در مباحث تربیتی شاخص هستند کمک گرفت، آیات و روایات بسیاری در این زمینه داریم که باید تفسیر شود و گروهی باشند که آیات را در قالب کتاب دربیاورند و به عنوان چند رشته مثل تربیت نسل نو تربیت یاران دین، یاران امام زمان(عج) و... مورد مسابقه قرار گیرند.

 

حجت‌الاسلام قرائتی در رابطه با همکاری سایر نهادها در زمینه برگزاری این دوره از مسابقات عنوان کرد: اینکه سایر نهادها همکاری کنند بستگی دارد که سازمان اوقاف چقدر به مراکز و نهادهای دیگر مثل مؤسسات و نهادهای مردمی اعتماد می‌کند و آنها را شریک می‌کند. نهادهای مردمی بسیاری وجود دارد که از حضور افراد شایسته و فرهیخته‌ای برخوردارند و می‌توانند پیشنهادات و رویکردهای جدید در جهت ارتقای سطح کیفی مسابقات ارائه دهند.

 

وی گفت: امروزه در بحث‌های علمی، مسأله دانش بنیان مطرح است، یعنی هرچه تحقیق می‌شود و هر چه کشف می‌کنند وارد بازار شود در بحث‌های قرآنی هم باید بحث‌های قرآنی دانش‌بنیان باشد، اینکه واجب است، واجب نیست، حرام است و حلال است را می گویند اما نمی گویند چگونه این‌ها را انجام دهند، باید از قالب شعار خارج شود. مسابقات باید حرفی برای گفتن داشته باشد وگرنه مسابقات حتی برای آنها که شرکت می‌کنند، خسته کننده است.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
حجت‌الاسلام محسن قرائتی مسابقات بین‌المللی قرآن را بلند‌گوی قرآن کریم دانست و گفت: سازمان اوقاف برای این کار شبکه و نیرو درنظر گرفته و به نظر می‌رسد می‌تواند سد معضلات تربیتی را درهم بشکند و مروج سبک زندگی اسلامی باشد.
 
الگو برداری جشنواره های ملی مثل جشنواره فیلم فجر از نمونه های خارجی مثل مراسم اسکار در این سال ها تا چه میزان به رشد فرهنگی کشور کمکم کرده است ؟
زیاد
40%
 
متوسط
18%
 
کم
40%
 
حضرت مسیح در قرآن کریم
حضرت مسیح در قرآن کریم
بازدید : ١٧٢
مخفیانه انفاق کنیم یا آشکارا؟
مخفیانه انفاق کنیم یا آشکارا؟
بازدید : ١٦١
رهبر معظم انقلاب:کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است
رهبر معظم انقلاب:کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ ایران با عمل به...
بازدید : ٢١٠
عضو مجمع عالی تفسیر قرآن مطرح کرد: جایگاه قرآن و آموزه‌های وحیانی در دنیای هنر|«ملک سلیمان» نگاه به حاکمیت را ارتقا داد
عضو مجمع عالی تفسیر قرآن مطرح کرد: جایگاه قرآن و آموزه‌های وحیانی در دنیای هنر|«ملک سلیمان» نگاه به ...
بازدید : ٢٧٦
سیدمحمدمهدی جعفری: هیچ‌یک از روش های ترجمه قرآن دقیق نیست
سیدمحمدمهدی جعفری: هیچ‌یک از روش های ترجمه قرآن دقیق نیست
بازدید : ٣٤٣
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش|قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟|بخش اول
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش|قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟|بخش اول
بازدید : ٥٤٣
حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی: مقصود قرآن از «النَّبَإِ الْعَظِیمِ» امیرالمومنین(ع) است | ماجرای اعتراف عاملان جمل به غدیر
حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی: مقصود قرآن از «النَّبَإِ الْعَظِیمِ» امیرالمومنین(ع) است | ماجرای اع...
بازدید : ٤٩٢
حکمت صدرایی به معنای دقیق فلسفه است/سیاست بعد از فارابی افول نکرد | گفتگو با استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع)
حکمت صدرایی به معنای دقیق فلسفه است/سیاست بعد از فارابی افول نکرد | گفتگو با استاد دانشگاه باقرالعلو...
بازدید : ١٧٦٥
تحول فعالیت قرآنی با بودجه نیم‎درصدی/ موسسات قرآنی ۱۷ برابر شدند | گفتگو با دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تحول فعالیت قرآنی با بودجه نیم‎درصدی/ موسسات قرآنی ۱۷ برابر شدند | گفتگو با دبیر شورای توسعه فرهنگ ق...
بازدید : ٢٧٦٣
نحوه آموزش مفاهیم قرآن و همچنین توجه به قرآن در جامعه | گفتگوی اختصاصی با استاد سیف
١٥:٠٣
نحوه آموزش مفاهیم قرآن و همچنین توجه به قرآن در جامعه | گفتگوی اختصاصی با استاد سیف
بازدید : ١٠٦٤٥
رویکرد درمان جویانه به قرآن | گفتگوی مهندس محمودیان و دکتر طهماسبی
١٥:٠٠
رویکرد درمان جویانه به قرآن | گفتگوی مهندس محمودیان و دکتر طهماسبی
بازدید : ١٠٤٠٤
گفتگو در مورد هنر در خدمت انتقال مفاهیم قرآنی با حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان
گفتگو در مورد هنر در خدمت انتقال مفاهیم قرآنی با حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان
بازدید : ٣٣٠٣
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو