هوشیار زیباری خطاب به سعودی‌ها؛ خیلی دیر آمدید

بازدید : 190
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ فروردين

هوشیار زیباری وزیر خارجه پیشین عراق با اشاره به سفرهای اخیر مقامات عربستان و ایران و به عراق در حساب توئیتری خود نوشت: «سفر اخیرا هیات وزرای عالیرتبه سعودی به بغداد مورد استقبال است اما برای بازتوازن روابط بغداد با تهران و ریاض خیلی دیر شده است. نفوذ ایران در عراق چند سال جلوتر از سعودیها انجام شده است، آنها(سعودیها) خیلی دیر بغداد را به آغوش کشیدند.»

 

اشاره زیباری به سفر هیات بزرگ اقتصادی عربستان سعودی به بغداد در روز 14 فروردین است.

 

این در حالیست که عربستان سعودی 25 سال روابط خود را با عراق قطع کرده بود و در سال 2015 مجددا سفارت خود در بغداد را بازگشایی کرد.

 

حسن روحانی رئیس جمهور ایران اواخر اسفند گذشته طی یک سفر سه روزه به بغداد رفت در این کشور مورد استقبال مقامات و رهبران سیاسی و مذهبی مختلف عراق قرار گرفت. چند هفته بعد و نیمه فرورین، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز به دعوت ایران به تهران سفر کرد.

 

دو طرف در این دیدارها دهها طرح بزرگ اقتصادی و تجاری امضا کردند.

 

نخست وزیر عراق در تهران از حمایتهای ایران از بغداد در مبارزه با تروریسم تشکر کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریست به ما کمک کرد و توانستیم پیروزی‌های زیادی کسب کنیم تا جایی که امروز به جایی رسیده‌ایم که ثبات و صلح بیشتری را در عراق مشاهده می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
وزیر خارجه پیشین عراق با اشاره به سفر مقامات سعودی به بغداد گفت: عربستان سعودی خیلی دیر به سراغ بغداد آمد، چندین سال بعد از ایران.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
49%