در این رابطه خبرنگار ما با "نوذر شفیعی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته است. 
 
*روسیه مدارکی به شورای امنیت ارائه کرده که حمله شیمیایی دمشق از طرف تروریست ها انجام شده است و شواهد میدانی هم حاکی از این موضوع است با توجه به این مدارک شورای امنیت در تصمیمی در قبال کشور های حامی تروریست ها باید اتخاذ کند؟ 
 
اولا حقوق بین الملل تا حدودی مسائل را روشن کرده است در چنین مواردی مهمترین مکانیزم شورای امنیت توسل به گروه تحقیق است گروه تحقیق باید تحقیقات خود را انجام دهد و آنچه که نتیجه تحقیق است حاصل شود. نکته دوم، اگر مشخص شود گروههای تروریستی از این سلاح استفاده کرده اند باز هم تکلیف مشخص است یعنی این گروهها باید به عنوان گروههای تروریستی معرفی شوند ضمن اینکه این گروهها، گروههای شورشی هستند و در حقوق بین الملل مسئولیت اعمال گروههای شورشی بر عهده خودشان است حتی اگر این گروهها قدرت را هم در دست بگیرند در مرحله بعد هم که دولت تشکیل می دهند مسئول این اعمال و رفتارشان هستند بنابراین مکانیزم مشخص است سازمان ملل از اطلاعاتی که روسیه در اختیارش قرار داده برای اثبات جرم استفاده کند. 
 
*این مدارک ارائه شده توسط روسیه و شواهد میدانی که دال بر حمله معارضین و گروههای تروریستی به مردم سوریه است چه تأثیری بر نشست ژنو ۲ خواهد داشت؟ 
 
قطعا این مسئله تأثیر گذار است، اگر این اسناد و مدارک مستند باشد قاعدتا باید یک ابزار و سند بسیار مهمی برای تبیین ماهیت گروههای تروریستی باشد اگر این اتفاق افتاد گام بعدی وظیفه سازمان ملل و سازمان های بین المللی است که این گروهها را تحریم کنند و این گروهها را در لیست گروههای تروریستی قرار دهند و محدودیت های را برای آنها به وجود بیاورند. فراموش نکنیم گروهی که الان دست به این سلاح می برند وقتی قدرت را در دست می گیرند این احتمال وجود دارد که در جنگ علیه دیگران از این تسلیحات استفاده کنند بنابراین جامعه بین الملل بیش از آنکه اجازه دهد این گروهها قدرت را در دست بگیرند باید جلوی آنها را بگیرند یعنی الان شرایط برای کنترل رفتار این بازیگران مهیا است و رفتار القاعده، رفتار سلفی ها و رفتار تکفیری ها برای جامعه بین الملل مشخص است باید جلوی این گونه رفتار ها گرفته شود. باید به این نکته هم توجه داشت که در کوتاه مدت نه، ولی در بلند مدت مهمترین تهدید علیه منافع آمریکا این گروههای هستند. 
 
*چرا شورای امنیت در علیه سلفی ها و گروههای ترورستی در سوریه تاکنون هیچ اقدامی نکرده بلکه بر عکس بیشتر اقدامات این شورا علیه دولت سوریه بوده است؟ 
 
دلیلش این است که رئالیست ها و نورئالیست ها معتقدند که سازمان های بین المللی ابزاری در دست قدرت های بزرگ هستند چون قدرتهای بزرگ این گروهای نروریستی را به عنوان ابزار خودشان علیه سایر کشور ها یا در جهت تأمین منابع خودشان بکار می گیرند پس سازمان ملل متحد به تبع این قدرت های بزرگ ورود مؤثری به این قضایا نمی کنند و این گروهها را به عنوان گروههای تروریستی معرفی نمی کنند. 
 
*هدف کشور هایی که این گونه سلاح ها را در اختیار تروریست ها قرار می دهند چیست؟ 
 
این کشور ها متعدد هستند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند ترکیه به دنبال نوعثمانی گرایی است عربستان به دنبال ترویج وهابیت و تقویت محور اهل تسنن متعصب است این دوتا کشور سیاست خارجی شان هم تابع سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا است ایالات متحده آمریکا هم مهمترین هدفش در هم شکستن محور مقاومت است بنابراین اینها یک مجموعه ای هستند که ممکن است گاها با هم تعارض داشته باشند اما هدف مشترک آنها این است که زمینه ای برای عقب راندن ایران و نفوذ قدرت ایران در منطقه مدیترانه شرقی فراهم کنند و از قدرت ایران در منطقه مدیترانه شرقی بکاهند./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
فراموش نکنیم گروههایی که الان دست به سلاح شیمیایی می برند وقتی قدرت را در دست می گیرند این احتمال وجود دارد که در جنگ علیه دیگران از این تسلیحات استفاده کنند بنابراین جامعه بین الملل بیش از آنکه اجازه دهد این گروهها قدرت را در دست بگیرند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%