ماه‌هاست که گزارش‌های متعددی از دیدارهای مخفیانه مقام‌های رژیم‌های صهیونیستی و سعودی و حرکت دو طرف به سمت عادی‌سازی روابط منتشر می‌شود. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم بارها گفته است که کشورهای عربی پنهانی با تل‌آویو رابطه دارند و روزی این رابطه را علنی می‌کنند.

 

در این مدت رابطه میان تل‌آویو و ریاض آنقدر نزدیک شده که حتی گروه‌هایی که به نمایندگی از آن‌ها در واشنگتن لابی‌گری می‌کنند هم مشترک هستند. یکی از این لابی‌گران «نورم کُلمن» سناتور سابق ایالت «مینسوتا» است که همزمان با ریاست بر گروه لابی‌گر و متنفذ «ائتلاف یهودی جمهوری‌خواه» (RJC)، ریاست شرکتی را هم بر عهده دارد که برای پیشبرد اهداف عربستان سعودی در آمریکا لابی می‌کند.

 

او در مصاحبه با نشریه «نیویورکر» و در توجیه «اهمیت اسرائیل برای منافع ملی ایالات متحده» به اظهارات یک ژنرال آمریکایی اشاره کرده است که چند سال پیش رژیم صهیونیستی را به یک ناو نظامی تشبیه کرده بود که به نمایندگی از آمریکا در منطقه حضور دارد.

 

کلمن در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا از منتقدان «دونالد ترامپ» نامزد وقت جمهوری‌خواهان بود و او را «ضدیهودی» توصیف می‌کرد. اکنون اما او به یکی از افرادی بدل شده که عملکرد ترامپ در قامت ریاست‌جمهوری را می‌ستاید، تا جایی که چندی پیش در یک مراسم نیایش در دعایی به جای نام خداوند، از ترامپ نام برد و با این کار جنجال به راه انداخت. او در مورد دلیل ارادتش به ترامپ می‌گوید: «دور تا دور او را یهودیان گرفته‌اند و او بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری، برای تقویت روابط ایالات متحده و اسرائیل کار کرده است.»

 

وی در توضیح اینکه چرا زمانی از «مارکو روبیو» رقیب ترامپ حمایت می‌کرده و مخالف ترامپ بوده، اما اکنون پشتیبان ترامپ است، می‌گوید: «آنچه من در مورد آن قضاوت درستی نداشتم، این بود که او به حرف‌هایش پایبند می‌ماند. این مسئله که اورشلیم (قدس اشغالی) باید به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود، چیزی است که از بیش از ۳۰ سال پیش در قوانین ایالات متحده تایید شده بود. از سال ۱۹۹۲، تمام رؤسای‌جمهور آمریکا گفته بودند که سفارت را [به قدس] منتقل می‌کنند. اما این دونالد ترامپ بود که وعده داد و پای حرفش هم ماند. من در مورد عمق و میزان تعهد او به امنیت اسرائیل اشتباه قضاوت کرده بودم.»

 

پیش از ترامپ، رؤسای جمهوری سابق از جمله «بیل کلینتون» و «جورج بوش» پسر در رقابت‌های انتخاباتی وعده جابجایی سفارت را داده بود. حتی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم در سال ۲۰۰۸ مدعی شده بود که «اورشلیم پایتخت اسرائیل می‌ماند و باید تقسیم‌نشده باقی بماند.»

 

کلمن در بخشی از این مصاحبه، در توجیه حمایت از ترامپ با وجود رفتارهای نامتعارف و موضع‌گیری‌های غیرمعمول او، رئیس‌جمهور آمریکا را با کوروش کبیر مقایسه می‌کند و می‌گوید برای کسی مهم نیست کوروش در زندگی شخصی‌اش چه عملکردی داشته است؛ آنچه مهم است نقشی است که در نجات یهودیان داشته است.

 

او می‌گوید: «در گردهمایی ائتلاف یهودی جمهوری‌خواه در این مورد با یک نفر صحبت می‌کردم، که از من درباره کوروش کبیر سؤال کردند. در تاریخ یهودی، او به واسطه آزاد‌سازی عظیم [یهودیان] مورد ستایش قرار گرفته است. از من سؤال کردند که "درباره شخصیت او چه می‌دانی؟ آیا می‌دانی که با همسرش چطور رفتار می‌کرده؟ او آن زمان توییت نداشته، اما او با کسانی که نمی‌خواسته دیگر با آن‌ها کار کند، چطور رفتار می‌کرده؟" قطعا پاسخ [به این سوال که آیا از موضوعات اطلاعی هست یا نه] منفی است، چراکه ما او را با عملکردش می‌سنجیم. ۵۰ سال دیگر، کسی ترامپ را با توییت‌هایش یا اظهار نظرهای شخصی‌اش قضاوت نمی‌کند، بلکه او را با آنچه که انجام داد، با آنچه به آن دست یافت، مورد قضاوت قرار می‌دهند.»

 

در ادامه مصاحبه، همین فرد با این میزان از تعهد و دلبستگی به رژیم صهیونیستی، به دفاع از روابط میان آمریکا و عربستان سعودی می‌پردازد. او با تایید اینکه سعودی‌ها «مشتری» او هستند و «من برای آن‌ها کار می‌کنم»، می‌گوید حتی قتل «جمال خاشقچی» در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول هم موجب نشده تا او به لابی‌گری به نمایندگی از ریاض پایان دهد، چراکه «رابطه راهبردی میان ایالات متحده و عربستان سعودی رابطه‌ راهبردی حساسی برای امنیت ماست و به تبع آن، بر اسرائیل هم اثرگذار است.»

 

وی می‌افزاید: «دشمن در آن منطقه از جهان، ایران است. من به تلاشی که برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در آن منطقه انجام داده‌ام، مفتخرم و کاری هم که برای پادشاهی [سعودی] انجام می‌دهم، تا حد زیادی در این زمینه است. به گفتن همین حد اکتفا می‌کنم.»

 

او در پایان این مصاحبه زمانی که بار دیگر در مورد دلیل حمایتش از ترامپ و عربستان سعودی مورد سؤال قرار گرفت، گفت: «عقیده من این است که دارم با گسترش [نفوذ] یکی از خطرناک‌ترین کشورها در آن منطقه، یعنی ایران، مبارزه می‌کنم. کار کردن با عربستان سعودی، به نفع اسرائیل است. گفتن "دانیو" (عبارتی در دعا) خطاب به رئیس‌جمهور ترامپ، از صمیم قلب بود، چون او برای آنچه من برایش ارزش فوق‌العاده‌ای قائلم، یعنی رابطه ایالات متحده و اسرائیل، کارهای زیادی کرده است. متأسفم که کسانی آنقدر از رئیس‌جمهور متنفر هستند که حتی برای یک لحظه نمی‌توانند بگویند "از تو متشکریم".»

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رئیس گروه جمهوری‌خواهان یهودی حامی رژیم صهیونیستی که به نمایندگی از ریاض در آمریکا لابی‌گری می‌کند، می‌گوید رابطه قدرتمند میان آمریکا و عربستان سعودی برای امنیت تل‌آویو مهم است.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
13%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
49%