عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز در نشست خبری خود، درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این رابطه نشست‌هایی با وزارت کشور داریم و برای آن جدول هم تنظیم شده است.

 

وی افزود: مصوبه مربوط به اصلاح قانون انتخابات مجلس هفته گذشته در دستور کار بود که به دلیل طولانی بودن مصوبه نتوانستیم آن را به اتمام برسانیم.

 

کدخدایی ادامه داد: قرار است جلسات فوق‌العاده‌ای به دلیل حساسیت موضوع و طولانی بودن مصوبه برگزار شود.

 

سخنگوی شورای نگهبان بر همین اساس اضافه کرد: تلاش می‌کنیم نتیجه این بررسی‌ها را در موعد مقرر قانونی برای مجلس ارسال کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه ما در این رابطه وظیفه خود را انجام می‌دهیم، گفت: پیش‌بینی خاصی نمی‌توانم داشته باشم که مصوبه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به این دوره می‌رسد یا خیر اما بررسی آن در دستور بررسی است و این هفته پنج‌شنبه جلسات فوق‌العاده‌ای را برگزار خواهیم کرد.

 

وی ضمن تبریک و گرامیداشت روز معلم و سالروز شهادت شهید مطهری، گزارشی از مصوبات شورای نگهبان ارائه کرد و اظهار داشت: طرح استفساریه جز ۶ بند ۳ ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه که مربوط به ایثارگران است در شورا مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

 

کدخدایی در همین رابطه افزود: سؤال این بود که آیا منظور است مزایای اجتماعی مذکور در این ماده مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد که پاسخ مجلس مثبت بود.

 

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با اشاره به طرح دوفوریتی اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا، تصریح کرد: این طرح در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.

 

وی با اشاره به بررسی‌های دیگر مصوبات مجلس توسط این شورا، بیان کرد : لایحه مدیریت بحران کشور مورد بررسی قرار گرفت لایحه بسیار مهم است و باید زودتر اجرایی شود این لایحه بسیار مفصل بود و در جلسات متعددی مورد بررسی قرار گرفت.

 

کدخدایی ادامه داد: بخشی از ایرادات ما به این لایحه مربوط به حوزه تقنین است، مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز از ایرادات شورای نگهبان به این لایحه بود، ۴ مورد تذکر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد در شورای نگهبان گفت: ایراداتی به لایحه گرفته شد ابهاماتی در خصوص این لایحه به مجلس اسلامی ارسال شده است.

 

وی ادامه داد: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی نیز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و در شش بند ایرادات شورا به این طرح به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

 

کدخدایی گفت: لایحه حفاظت از خاک یکی دو نوبت بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود همچنان برخی ابهامات شورای نگهبان نگهبان نسبت به این لایحه علیرغم اصلاحات به عمل آمده باقی است و با توجه به اینکه هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراداتی به این لایحه داشتند، این ایرادات به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی مجدد لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان در شورای نگهبان گفت: برخی ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به این لایحه باقی است.

 

وی گفت: در جلسات اخیر نامه‌های دیوان عدالت نیز مورد بررسی قرار گرفت.

 

کدخدایی گفت: از سوی مجلس ۴۳ مصوبه داشتیم که ماده‌های ۳۵ و ۴۳ مصوبه یا در مرحله اول و یا در مراحل دوم تأیید شد، ۱۸ مصوبه به مجلس ارسال شد. ۷ مصوبه هیئت وزیران داشتیم که ۴ مورد ارسال شد، ۶۰ نامه از سوی دیوان عدالت داشتیم ۲۷ مورد خلاف شرع تشخیص داده نشد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش درباره بودجه شورای نگهبان و همچنین حقوق حقوقدان های این شورا گفت: ما هم همانند سایر دستگاه ها بودجه ای را که برای ما مصوب شده است، دریافت می کنیم که نهایتا بخشی از ان پرداخت می شود و همه آن ممکن است پرداخت نشود و تلاش می کنیم در همین چهارچوب عمل کنیم. در مورد حقوق حقوقدان های شورای نگهبان نیز باید بگوییم ما حقوقی را از شورای نگهبان دریافت نمی کیم چرا که در دانشگاه هستیم و حقوق و مزایای مان از دانشگاه دریافت می کنیم البته شورای نگهبان حق الزحمه ای را به اعضا پرداخت می کند.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به اینکه در قانون بودجه 98 بحث افزایش  قیمت حامل های انرژی پیش بینی نشده و آیا دولت می تواند این کار را انجام دهد، گفت: شورای نگهبان نسبت به مصوبه ای که نیامد است نمی تواند اظهار نظر کند و آنچه که برای ما ارسال می شود مصوبه مجلس و اساسنامه هاست که در آن مورد اظهار نظر می کنیم.

 

وی همچنین در مورد اضافه شدن ماده ای در طرح اصلاح قانون انتخابات مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری برای کسانی که سه دوره نماینده مجلس بوده اند، گفت: اجازه دهید قانون انتخابات بررسی شود، هنوز بحثی در مورد این مصوبه مجلس در شورا نشده است که بخواهیم در مورد بندهای آن اظهار نظر کنیم.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین در مورد حجم پرونده های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و اینکه آیا این روند قابل اصلاح نیست، گفت: حجم پرونده های  داوطلبان و ثبت نام کنندگان از جمله ایرادات و اشکالات قانون انتخابات است که ما انتظار داشتیم این قانون زودتر از اینها در مجلس مورد اصلاح قرار می گرفت که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

 

وی همچنین از دیگر لوایحی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت را لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد عنوان کرد و گفت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، لایحه حفاظت از خاک و لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و طرح اصلاح بند پنج ماده شش قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی نیز در شورا مورد بررسی قرار گرفت و ایراداتی به این لوایح و طرح ها از طرف شورا گرفته شد که برای اصلاح به مجلس ارسال شد.

 

وی همچنین در مورد فراخوان شورای نگهبان در مورد استفاده از نظر کارشناسان برای بررسی مباحث حقوقی و مصوبات در این شورا گفت: ما در شورای نگهبان مجمع مشورتی هم در وجه حقوقی که حقوقدان های جوان ما در پژوهشکده شورای نگهبان م مشغول کار هستند، موضوعات را مورد بررسی قرار می دهیم و هم در مجمع مشورتی مان در قم. هر کسی نظری در مورد مصوبات دارد، می تواند این نظرات را برای ما ارسال کند و فراخوان ما در ارتباط با استفاده از نظرات کارشناسان در امتداد کارهای موسسه و پژوهشکده است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال الکترونیکی برگزار شدن انتخابات مجلس گفت: در مورد الکترونیکی شدن انتخابات چون روندهای طولانی دارد ما باید در هر دوره از انتخابات کارهای تنگاتنگی را در حوزه کارشناسی با وزارت کشور انجام دهیم و در هر بخشی که وزارت کشور آمادگی برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را داشته باشد ما نیز آماده نظارت هستیم.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مقام معظم رهبری استفاده از فیلترشکن ها تابع قانون و ممنوع اعلام کردند و آیا فعالیت تعدادی از نمایندگان مجلس در شبکه های اجتماعی که نیاز به فیلترشکن دارند ممکن است در رد یا تایید صلاحیت آنها موثر باشد، گفت: طبیعتا کسانی که در فضای بازتری استفاده می کنند از حساب هایی استفاده می کنند که نیازی به فیلترشکن ندارد ولی اگر در چهارچوبی باشد که نقض مقررات باشد، این موضوع خارج از قانون است و باید در تایید صلاحیت ها مورد نظر قرار گیرد.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: فعالیت افراد در فضای مجازی همانند فضای حقیقی در بررسی صلاحیت ها مد نظر قرار می گیرد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در مورد تعداد زیاد ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس گفت: ما معتقدیم این وضعیت روزی پایان بپذیرد و ثبت نام داوطلبان در چهارچوب معقول در نظام انتخاباتی باشد و اگر وضعیت گذشته باشد ما باید وقت بیشتری را در برای بررسی صلاحیت ها بگذاریم ولی ما تلاش می کنیم که حقی از کسی ضایع نشود.

 

وی با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به لایحه مدیریت بحران کشور گفت: این لایحه در شورا مورد بررسی قرار گرفت و ایراداتی در مواد 4، 6، 8، 14، 15، 20 و 22 گرفته شد که این ایرادات برای اصلاح به مجلس ارسال شد.

 

انتهای پیام/

فارس

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
سخنگوی شورای نگهبان گفت از برگزاری نشست فوق العاده بررسی مصوبه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در پنج شنبه هفته جاری خبر داد.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
42%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
43%
 
شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تحت فشار قرار نمی‌گیرد/ واکنش به تحریم آیت‌الله جنتی از سوی آمریکا
شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تحت فشار قرار نمی‌گیرد/ واکنش به تحریم آیت‌الله جنتی از سوی آمریکا
بازدید : ٤٥
کدخدایی: قانون نحوه فعالیت احزاب هنوز ابهام دارد
کدخدایی: قانون نحوه فعالیت احزاب هنوز ابهام دارد
بازدید : ٥٩
شورای نگهبان مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان را تأیید کرد/ ایرادات ۱۹گانه به بودجه
شورای نگهبان مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان را تأیید کرد/ ایرادات ۱۹گانه به بودجه
بازدید : ٩٤
شورای نگهبان جای مجمع و مجلس ننشسته است/ ایرادات به CFT یازده‌گانه است
شورای نگهبان جای مجمع و مجلس ننشسته است/ ایرادات به CFT یازده‌گانه است
بازدید : ١٢٩
استعفا نشان داد چه کسی به جای کعبه به ترکستان رسید
استعفا نشان داد چه کسی به جای کعبه به ترکستان رسید
بازدید : ١٥٣
کدخدایی در نشست خبری:لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید/ نباید از نظارت مجلس نگران باشیم
کدخدایی در نشست خبری:لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید/ نبای...
بازدید : ١٣٦
کدخدایی در «نگاه یک»: هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند|همه کشورها بر هزینه‌های انتخاباتی نظارت می‌‌کنند
٠١:٠٦:٣٤
کدخدایی در «نگاه یک»: هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند|همه کشورها بر هزینه‌های...
بازدید : ٧٩٥
از روحانی و لاریجانی خواستم هاشمی را منصرف کنند/درخواست برای رد صلاحیت احمدی‌نژاد | کدخدایی در برنامه شناسنامه
٠١:٠٧:٠٥
از روحانی و لاریجانی خواستم هاشمی را منصرف کنند/درخواست برای رد صلاحیت احمدی‌نژاد | کدخدایی در برنام...
بازدید : ٣٧٧٣
کدخدایی: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است شرایط جسمی نامزدها را مورد توجه قرار دهد
کدخدایی: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است شرایط جسمی نامزدها را مورد توجه قرار دهد
بازدید : ٢٢٨٠
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو