پایان درگیری و آغاز آتش‌بس در غزه

بازدید : 178
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۶ ارديبهشت

خبرگزاری فلسطینی «سما» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «اسرائیل» حصول توافق آتش‌بش با میانجی‌گری مصر و قطر را اعلام کرده است.

 

در همین راستا فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز (دوشنبه) اعلام کرد، به مقامات محلی در جنوب (مرز غزه با فلسطین اشغالی) دستور داده تمام اقدامات اتخاذ شده در زمان حملات دو روز اخیر لغو و مدرسه‌ها باز شود.

 

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در همین زمینه گزارش داد، رژیم صهیونیستی موانعی را که در مناطق مرزی با نوار غزه قرار داده بود، برداشته است و خطوط ریلی کار خود را از سر گرفته‌اند.

 

پس از تنش‌های شدید دو روز اخیر (شنبه و یکشنبه) ، از ساعت‌های اولیه صبح امروز (دوشنبه) آرامشی نسبی نوار غزه و مرز با فلسطین اشغالی را فرا گرفته است.

 

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از یک منبع فلسطینی آگاه گزارش داد، پس از میانجی‌گری‌های مصر، آتش‌بس از ساعت 4:30 دقیقه بامداد امروز وارد فاز اجرایی شد.

 

شبکه «الاقصی» وابسته به حماس نیز این آتش‌بس را تأیید و اعلام کرد، توافق مذکور که با تلاش‌های عربی و بین‌المللی حاصل شده از ساعت 4:30 بامداد امروز به وقت محلی آغاز شد.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامی فلسطینی (که نامش را ذکر نکرد)،‌ آتش‌بس به شرطی برقرار شده که «متقابل و همزمان» باشد و رژیم صهیونستی به توافق‌های مربوط به شکست محاصره غزه تعهد داشته باشد که از جمله این التزام‌ها، بازگرداندن دامنه صید از شش مایل به 15 مایل، بهبود وضعیت برق و سوخت و واردات و صادرات کالاست.

 

بر اساس گزارش «عرب 48»، «وسام زغبر» از مقامات ارشد جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم تصریح کرد: توافق آتش‌بس شامل توقف حملات اسرائیلی به ملت فلسطین و التزام (رژیم) اشغالگر به اجرایی کردن توافق‌های مربوط به کاستن از محاصره غزه از جمله بازگشایی معابر است.

 

رسانه‌های عربی و اسرائیلی گزارش دادند، مصر و قطر در این پرونده میانجی‌گری و از طریق سازمان ملل پیشنهادی به طرف اسرائیلی ارائه کرده‌اند که منجر به آتش‌بس فوری در نوار غزه شده است.

 

روزنامه «هاآرتص» به نقل از منابع دیپلماتیک نیز تأیید کرد، سازمان ملل با همکاری قطر و مصر این پیشنهاد را به رژیم صهیونیستی داده است.

 

دور درگیری‌های اخیر که جرقه آن از راهپیمایی‌های بازگشت جمعه اخیر آغاز شده بود، در روزهای شنبه و یکشنبه به اوج خود رسید. گروه‌های فلسطینی در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی بیش از 600 راکت و موشک به سمت شهرها و شهرک‌های رژیم صهیونیستی شلیک کرد (جزئیات بیشتر).

 

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین در حملات اخیر 25 فلسطینی به شهادت رسیدند و بیش از 150 نفر دیگر زخمی شدند. واکنش راکتی مقاومت نیز منجر به کشته شدن چهار صهیونیستی و مجروحیت 130 نفر دیگر شد.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مقامات رژیم صهیونیستی دستور دادند اقدامات اتخاذ شده در جنوب فلسطین اشغالی حین درگیری با نوار غزه، لغو شود و مدرسه‌ها در شهرک‌های مجاور غزه باز شده است.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
49%