نزدیک به 27 سال از پشت پای محسن گروسی به درون دروازه‌ الشباب عربستان در فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌گذرد، شبی که در منامه پاس تهران به مصاف الشباب عربستان رفت و با پیروزی یک بر صفر  یک تیم ایرانی قهرمان آسیا شد. بعد از این قهرمانی به نظر می رسد که همچنان مردان آریایی حرف  اول و آخر را در فوتبال قاره کهن می زنند.

 

در آن سال ها همه به آینده امیدوار بودیم و احساس می‌کردیم که همه افتخارات باشگاهی‌مان فقط به 2 قهرمانی استقلال و یک قهرمان پاس تهران ختم نخواهد شد.

 

امید بود و امید. با همین رویاها داشتیم برای سال‌های دورتر رویاپردازی می‌کردیم. فکر می‌کردیم برای تداوم آقایی‌مان در فوتبال قاره آسیا فاکتور "استعداد و مهارت‌های فرد" کلیدی‌ترین رمز پیروزی است و شاید به خاطر همین رویاپردازی‌ها و خوش‌باوری‌ها بود که به خواب زمستانی فرو رفتیم. خوابی که از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۸ نزدیک به ۲۷ سال از آن می‌گذرد.

 

در مسیر ۲۷ ساله فقط نزدیک به سه دهه از قهرمانی یک تیم ایرانی در آسیا می‌گذرد ؛ لیگ قهرمانان در جریان است، اما از آن سال ها تا به امروز اگر چه گهگاهی تا فینال پیش رفته ایم اما بدون جام مانده ایم و آورده‌های این تورنمنت بزرگ برای فوتبال ایران و هواداران کشورمان در چند کلید واژه خلاصه شده اند؛کُری‌خوانی های سنتی، رویاروپردازی، حسرت و تمام.

 

شب گذشته هم پرسپولیس، فینالیست دوره قبلی با شکست مقابل پاختاکور خیلی زود از گردونه مسابقات کنار رفت و استقلال هم با تساوی یک بر یک مقابل الدحیل قطر مثل پرسپولیس حذف زودهنگامی را در آسیا تجربه کرد.

 

* دلایل ۲۷ سال ناکامی تیم‌های ایرانی در آسیا

 

یک واقعیت کلی در توسعه فوتبال ‌آسیا وجود دارد، واقعیتی که سال‌هاست تیم‌های ایرانی از آن فاصله گرفته‌اند؛ شکل میزان سرمایه‌گذاری، مدیریت و برنامه‌ریزی تیم‌های مدعی در کشورهای شرق و غرب آسیا با نحوه مدیریت و سرمایه‌گذاری با تیم‌های ایرانی قابل مقایسه نیستند.

 

در سال‌های اخیر در کنار استقلال و پرسپولیس که سرمایه‌های واقعی فوتبال کشورمان در رده باشگاهی محسوب می‌شوند، تیم‌های مختلفی حضور در آسیا را تجربه کرد‌ه‌اند، مس کرمان، صبا باتری قم، تراکتورسازی، استقلال خوزستان، سایپا، نفت تهران، فولاد خوزستان با کمک گرفتن از سهمیه ۲+۲ آسیا را از نزدیک مشاهده کرده‌اند، اما واقعا از میان تیم های ذکر شده کدامیک معیارها و شاخصه های اصلی برای حضور در چنین تورنمنتی را داشته اند؟

 

قبل از اینکه بخواهیم مسائل فنی را مورد ارزیابی قرار دهیم، باید به استانداردهای مدیریتی و سرمایه‌گذاری در این باشگاه‌ها تمرکز کنیم و آنها را به لحاظ توان مالی و مدیریتی و برنامه ریزی با حریفان آسیایی مقایسه کنیم.

 

اگر نگاه واقع‌بینانه و کارشناسی وجود داشته باشد، در همین قدم اول از امیدها خواهد کاست. چرا که ما در این دو بحث بسیار بی‌رمق و کم‌توان هستیم.

 

شکل مدیریت تیم‌ یک ژاپنی، کره‌ای، چینی، قطری و ... با باشگاه‌های ما قابل مقایسه نیستند پس ما قدم اول را به حریفان واگذار کرده‌ایم. شاید قبل از شروع هر مسابقه در شعارهایی که می دهیم از حریفان‌مان در آسیا پیش گرفته ایم اما وقتی وارد گود می‌شویم تفاوت‌ها کاملاً عیان می‌شوند. تفاوت هایی که در 27 سال گذشته علنی شده‌اند، بارها باخته ایم و سرافکنده از میدان خارج شده‌ایم، اما هیچ درسی هم از این شکست ها نگرفته ایم.

 

اگر درخشش‌های مقطعی و استثناها را کنار بگذاریم باید قبول کنیم که در دو دهه اخیر استقلال و پرسپولیس هر آنچه را که کاشته‌اند در آسیا برداشت کرده‌اند.* حسرت تکراری سرخابی‌ها در لیگ قهرمانان

 

شب گذشته استقلال در ورزشگاه آزادی برای بقا در آسیا نیاز داشت که با ارائه یک بازی هجومی الدحیل را شکست داده و همچنان برای صعود و بازی آخر مقابل العین امیدوار باشد.

 

اما آیا واقعاً استقلال توان حمله همه‌جانبه را داشت! آیا اتفاقات پشت پرده مدیریتی استقلال این اجازه را به استقلال می‌داد که 11 نفر با روحیه بالا و میل به بردن پا به میدان بگذارند؟

 

مگر از رفتن شفر و آمدن فرهاد مجیدی چند روز می‌‌گذشت که آبی‌ها بتوانند به انسجام تاکتیکی رسیده و  با شوک فنی، الدحیل را از پیش‌روی بردارند؟

 

بازیکنان حاضر در ترکیب استقلال چقدر برای یک بازی حساس آسیایی آب‌دیده بودند؟ و اینکه آیا توانمندی آنها آیا با مهارت های ستاره‌های چند میلیون دلاری تیم قطری برابری می‌کرد؟

 

خواسته‌ها و انگیزه ها هم روی سکوها و تک تک صندلی های منقش به آبی با هم فرق می‌کرد. تماشاگران برای حمایت از کادر فنی، کادر مدیریتی و بازیکنان چند دسته بودند و پس از سوت پایان بازی مقابل الدحیل و بعد از حذف از آسیا شعارها علنی شدند و اختلاف ها عیان گشتند.

 

پرافتخارترین تیم ایران با 2 عنوان قهرمانی و 2 نایب‌ قهرمانی، شب تلخی را در آسیا تجربه کرد. آسیایی که مایه مباهات هواداران آبی پایتخت بوده گویا این روزها مایه مکافاتشان شده است. همه تحت فشار هستند از هواداران گرفته تا بازیکن و مدیر.

 

توان مالی و فنی الدحیل و استقلال قابل مقایسه نیست اما در همین توازن نامتعارف بازیکنان استقلال شب گذشته در چند صحنه فرصت‌های خوبی برای ضربه زدن به حریف ثروتمند قطری داشتند، ضرباتی به بدترین شکل ممکن به هدف نمی نشستند، گویی استرس دشمن پنهان آبی ها شده بود و آنها را فرسنگ ها از دروازه حریف دور کرده بود. استرس و نگرانی را می شد در چهره تک تک بازیکنان استقلال مشاهده کرد، در یک صحنه هم که روزبه چشمی دروازه الدحیل را باز کرد، حرکتش به سمت هواداران گویای برخی ناگفته ها بود؛ روزبه گل زد و گوشش را به نشانه اعتراض گرفت؛ یعنی اعتراض تان را نمی شنوم. همین حرکت روزبه را اگر به تمامی بازیکنان استقلال تعمیم دهیم، یعنی اینکه شاگردان مجیدی استرس دارند؛ استرس فحش خوردن، استرس بازی، استرس سیبل شدن از سوی هواداران و .....

 

در شبی که استقلال در تهران ناکام بود، پرسپولیس هم در تاشکند حال و روز خوشی نداشت. فینالیست دوره قبل لیگ قهرمانان آسیا، مقابل پاختاکور با همان روش پا به میدان گذاشت که در بازی‌های اخیر (داخلی و خارجی) شاهدش بوده‌ایم؛ کم‌رمق و تا حدودی کم‌نشاط.

 

پرسپولیس نشاط فصل گذشته را ندارد و گویا معادله نحوه به کارگیری از بودیمیر، مهدی ترابی، سروش رفیعی، کادرفنی به ویژه برانکو را سردرگم کرده است، شاید به خاطر همین سردرگمی‌هاست که دیگر در بازی های حساس پرسپولیس خبری از کامبک‌های فصل گذشته دیده نمی شود.

 

در لالوی همین پرسپولیس کم‌رمق، برانکو و پرسپولیسی‌ها در این دوره از مسابقات اعتراض‌های زیادی به داوری‌ها داشته‌اند و معتقدند اگر VAR به آسیا آمده بود شاید اکنون تیم برانکو صدرنشین گروه D بود.

 

بازی رفت مقابل پاختاکور گل آفساید حریف پذیرفته شد و در بازی دوم نیز مقابل السد قطر بغداد بونجام چند متر در آفساید بود و گلش مورد تأیید قرار گرفت و روز گذشته نیز بسیاری از کارشناسان داوری اذعان داشتند که باید ۲ پنالتی روی مهدی ترابی، سیدجلال، پنالتی به سود پرسپولیس گرفته می‌شد.

 

به هر حال داوری‌ها را هم اگر لحاظ قرار دهیم نمی‌توانیم بی‌رمق بودن پرسپولیس را نادیده بگیریم. برای پرسپولیس خسته تعویض‌ها بیشتر نگران‌کننده به نظر می‌رسند. تعویض‌هایی که در چند مسابقه اخیر نه تنها گره‌ای از مشکلات سرخ‌‌ها باز نکرده بلکه توان فنی آنها را نیز کاهش داده‌ است.

 

*درس‌هایی برای آینده

 

پرسپولیس و استقلال خیلی زود از آسیا رفتند، هوادار ناراحت و مایوس شده، برخی سو مدیریت‌های عیان گشته‌اند و عیار ما و حریفان آسیایی آشکار شده، حال امید است از این ناکامی درس بگیریم. برای قهرمانی در آسیا دیگر فقط مهارت فردی کافی نیست، اگر می خواهیم شب شیرین 27 سال پیش منامه برای فوتبال ایران تکرار شود و جامی از لیگ قهرمانان آسیا به خانه بیاید، باید همه دست به دست هم بدهیم.

 

وزارت ورزش می تواند با انتخاب مدیران لایق برای باشگاه های تحت مدیریتش شرایط مطلوبی را برای تیم های پرطرفدار ایرانی فراهم کند، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ می توانند با برنامه ریزی مناسب شرایطی را فراهم کنند تا نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا کم تر زیان بُرده و با نشاط و انرژی مضاعفی راهی مسابقات شوند.

 

در پایان باید اعتراف کرد که می توان به حسرت 27 ساله پایان داد اگر واقعا از اتفاقات و شکست های اخیر به ویژه حذف همزمان استقلال و پرسپولیس در 16 اردیبهشت 98 درس گرفت.

 

چه بخواهیم و چه نخواهیم این یک اصل نانوشته در فوتبال ما است که با قوی نبودن پرسپولیس و استقلال تیم ملی قوی هم نخواهیم داشت. حذف زودهنگام سرخابی ها در آسیا در واقع برای فدراسیون فوتبال یک زنگ خطر است که بداند تا همین امروز هم که سرمربی تیم ملی را انتخاب نکرده اند با این دو حذف تلخ کار زاری برای ساختن یک تیم ملی قوی دارد. سالی که بهارش با حذف استقلال و پرسپولیس در آسیا شروع شود برای تیم ملی آن هم نمی تواند نویدبخش باشد.

 

دو بازوی اصلی فوتبال کشور این روزها درگیر مسائل مدیریتی و مالی و فنی هستند و از قضا در تیم ملی هم شاهد همین بساط هستیم. اگر دلمان برای آینده فوتبال کشورمان می سوزد از این دو حذف نباید بی تفاوت بگذریم و اهل فن در فدراسیون فوتبال باید از سوراخ های کز کرده در آن بیرون آیند و هر چهزودتر برای تیم ملی آستین ها را بالا بزنند.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
حذف زودهنگام سرخابی ها در آسیا در واقع برای فدراسیون فوتبال یک زنگ خطر است که بداند تا همین امروز هم که سرمربی تیم ملی را انتخاب نکرده اند با این دو حذف تلخ کار زاری برای ساختن یک تیم ملی قوی دارد.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
32%
 
متوسط
15%
 
ضعیف
52%
 
پاختاکور ازبکستان - پرسپولیس ایران؛ عملیات نجات برانکو!
پاختاکور ازبکستان - پرسپولیس ایران؛ عملیات نجات برانکو!
بازدید : ٢٠
الاهلی از پرسپولیس انتقام گرفت/ کار شاگردان برانکو سخت شد
الاهلی از پرسپولیس انتقام گرفت/ کار شاگردان برانکو سخت شد
بازدید : ١٧
پیروزی پرگل ذوب آهن ایران مقابل الوصل/ استقلال با شکست الهلال از بحران خارج شد
پیروزی پرگل ذوب آهن ایران مقابل الوصل/ استقلال با شکست الهلال از بحران خارج شد
بازدید : ٢٤
استقلال در گروه مرگ / زمان برگزاری بازی‌های پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا
استقلال در گروه مرگ / زمان برگزاری بازی‌های پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا
بازدید : ١٢٣
پرسپولیس صفر- کاشیما صفر؛ پایان!
پرسپولیس صفر- کاشیما صفر؛ پایان!
بازدید : ٩٦
پرسپولیس - السد؛ در انتظار شب طلایی فوتبال ایران/جشن فینالیست شدن در آزادی؟
پرسپولیس - السد؛ در انتظار شب طلایی فوتبال ایران/جشن فینالیست شدن در آزادی؟
بازدید : ٧٣
ترکیب پرسپولیس و السد مشخص شد/ تیم قطری با تمام قوا مقابل شاگردان برانکو
ترکیب پرسپولیس و السد مشخص شد/ تیم قطری با تمام قوا مقابل شاگردان برانکو
بازدید : ٧٩
الوطن: معلول نیمه مربیان را به برانکو باخت/ باشگاه استقلال: شرمنده هوادارانمان شدیم/ زندگی ادامه دارد
الوطن: معلول نیمه مربیان را به برانکو باخت/ باشگاه استقلال: شرمنده هوادارانمان شدیم/ زندگی ادامه دار...
بازدید : ٧٩
مظلومی: استقلال بازی به السد را در نقل و انتقالات باخت/ تغییر پست چشمی اشتباه بود
مظلومی: استقلال بازی به السد را در نقل و انتقالات باخت/ تغییر پست چشمی اشتباه بود
بازدید : ١٠٤
تبریک فیفا بابت صعود استقلال و پرسپولیس به مرحله حذفی لیگ قهرمانان
تبریک فیفا بابت صعود استقلال و پرسپولیس به مرحله حذفی لیگ قهرمانان
بازدید : ٢١٢
لیگ قهرمانان آسیا: پرسپولیس ایران - السد قطر / الهلال عربستان- استقلال ایران
لیگ قهرمانان آسیا: پرسپولیس ایران - السد قطر / الهلال عربستان- استقلال ایران
بازدید : ١٧١
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو