عبدالله نصری :

 

عبدالله نصری دانشیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و از شاگردان معروف علامه جعفری می‌باشد. او همچنین از محضر اساتیدی چون فردید و مهدی حائری یزدی هم استفاده کرده است.

 

کتاب‌‌شناسی:

 
فلسفه آفرینش (دفتر نشر معارف)
فلسفه خلقت (کانون اندیشه جوان)
خدا و انسان در اندیشه یاسپرس (پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)
راز متن (موسسه تحقیقات و توسعه آفتاب)
کلام خدا (دفتر نشر فرهنگ اسلامی)
گفتمان مدرنیته (دفتر نشر فرهنگ اسلامی)
رویارویی با تجدد (نشر علم)
انتظار بشر از دین
س‍ی‍م‍ای‌ ان‍س‍ان‌ ک‍ام‍ل‌ از دی‍دگ‍اه‌ م‍ک‍ات‍ب‌

 


مصطفی ملکیان :

 

مصطفی ملکیان (متولد ۱۳۳۵ در شهرضا) فیلسوف و روشنفکر ایرانی‌ست. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه اخلاق، دین، فلسفه دین، معنای زندگی، روان‌شناسی، علوم انسانی، روش تحقیق و روشنفکری است.

 

 

ملکیان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک را در دانشگاه تبریز به سال ۱۳۵۲ آغاز کرد، اما دغدغه‌های فلسفی و کلامی باعث شد وی رشته مهندسی را رها کند و به سراغ فلسفه برود. او تحصیل در حوزه و دانشگاه را هم‌زمان پی گرفت.

 

ملکیان در سال ۱۳۶۵ در رشته فلسفه موفق به اخذ مدرک لیسانس شد و با اینکه تنها یک گام تا دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی دانشگاه تهران فاصله داشت از ادامه تحصیل انصراف داد. سپس به قم رفت و سالیانی نیز به تحصیل در حوزه علمیه قم پرداخت. وی مدتی در موسسه امام خمینی مشغول تحصیل و تدریس بود. ویرایش کتاب «جامعه و تاریخ» از محمدتقی مصباح یزدی از نتایج این همکاری است. همچنین در قم از درس کسانی چون جوادی آملی، انصاری شیرازی و بهاءالدینی بهره برد.

 

او در سال‌های اخیر به تدریس فلسفه در مراکز پژوهشی قم از جمله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و برخی از دانشگاه‌هایِ تهران پرداخته و تابه‌حال چندین پایان‌نامه دانشگاهی با راهنمایی یا مشاوره‌ او در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه امام صادق و دانشگاه قم تدوین شده‌است. روش وی در طرح مسائل فلسفی، تحلیلی و در محتوا وجودگرایانه است. او هم‌اکنون در مؤسسات خصوصی مثل مؤسسه پرسش و مؤسسه پنجره حکمت تدریس می‌کند.

 

 


دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مناظره مکتوب دکتر نصری و دکتر ملکیان | انتظار ما از دین چیست؟ آیا هدف غایی ما از دین، رسیدن به رضایت و شادی است؟ آیا می‌شود دیندار و معنوی بود ولی به بایدها و نبایدها مقید نبود؟ آیا در دنیای مدرن امروزی، دینداری سنتی پاسخگوی زندگی ما هست؟
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی در فضای مجازی برای نشر معارف دینی تا چه اندازه مفید بوده اند ؟
زیاد
48%
 
متوسط
17%
 
کم
34%