سعید مستغاثی :

 

 

سعید مستغاثی روزنامه نگار و منتقد سینمایی است. وی از ابتدای سال ۱۳۸۷ به ریاست انجمن منتقدان سینمای ایران برگزیده شد.
 
سعید مستغاثی کار تحقیقاتی و نوشتاری را از سال ۱۳۶۷ با انتشارات سروش و کتاب «تقویم تاریخ انقلاب اسلامی» آغاز کرد. او از اوایل دهه ۷۰ بوسیله همکاری با بنیاد سینمایی فارابی و فصلنامه این بنیاد وارد مطبوعات سینمایی شد و از آن پس در نشریات مختلف قلم زد. از جمله: هفته نامه سینما، دنبای تصویر، نقد سینما، سوره، اطلاعات بین‌الملل، فیلم و سینما، فیلم و هنر، آفرینش، بنیان، آیینه جنوب، بهار، نوروز، حیات نو، همشهری، جهان سینما، فیلم نگار و...و در این نشریات مسئولیت‌هایی از قبیل دبیر سرویس نقد فیلم، دبیر بخش ایرانی، مسئول بخش خارجی و...را برعهده داشت.
 
مستغاثی در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ سردبیر مجله هفتگی سینما و همچنین رویداد هفته بود.
 
سعید مستغاثی از آغاز تاسیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در سال ۱۳۷۴، عضو آن بود و از سال ۱۳۸۶ وارد شورای مرکزی آن شد و در سال ۱۳۸۷ به ریاست این انجمن انتخاب گردید.وی همچنین در دوره‌های مختلف عضو هیئت‌های داوری این انجمن بوده‌است و در سال ۱۳۸۷ نیز عضو هیئت داوران بخش فیلم‌های اول و دوم جشنواره فیلم فجر بود.
 
مستغاثی از سال ۱۳۷۴ به برنامه سازی در تلویزیون روی آورد؛ ابتدا برای برنامه‌هایی همچون «سینما تئاتر ۷۴»، «با شما برای شما"، "زن در تاریخ سینما" و «مستند ۴» نویسندگی و کارشناسی کرد و سپس با کارگردانی مجموعه مستند - داستانی «محراب انقلاب» در سال ۱۳۸۴ وارد جرگه فیلمسازی شد. پس از آن ساخت مجموعه‌های مستند «راز آرماگدون»، «پیش از آغاز»، «آب در هاون»، "راز آرماگدون۲: ارتش سایه‌ها ، "راز آرماگدون۳: معبد تاریکی" ، "راز آرماگدون۴ : پروژه اشباح" ، "اشغال" و "...و اینک آخرالزمان" در کارنامه او به ثبت رسیده‌است. وی هم اکنون در حال ساخت مجموعه ای مستند درباره مصر و بیداری اسلامی در این سرزمین است.
 
مستغاثی همچنین فیلم داستانی «راز» را در سال ۱۳۸۵برای مقاومت بسیج نوشته و کارگردانی کرده‌است.

 


دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 2
ناشناس  | ۱۳۹۱ چهارشنبه ۹ اسفند
0
0
پاسخ
برادر ارجمند محمد اقای عزیز،
ممنون از پاسخ شیوای شما
اما دقت بفرمایید شما بحای پاسخ پایاپای فقط فرمودید که بنده گرفتار زرق و برق دنیای غرب هستم
اما لطفا بخوانید چه نوشته ام!!!! من که گفتم آنها در همه چیز این روش را دارند. عرض بنده این بود که غربیها همه چیر را در حد نیاز بصورت ابزاری استفاده می کنند و ان هم با تنوع در اهداف و روش ها... که این مسئله البته به خاطر تفکر اوتیلیتاریستی برخی از غربیهاست اما این امثال منو شما نیستیم که این مسئله را درک کرده بلکه خوده غرب در واکنشی بسوی خود قبلا همین تقد را برخود عرضه داشته است.
اما سینما در کارهای انها همیشه هم ابزاری نیست. به هزاران فیلم امریکایی نگاه کنید و بعد بگویید انها انسان گرا ترند یا ما..هرچند ملاک قضاوت قرار نمی گیرد و حرف بنده هم همین است یعنی مسائل غیر مرتبط را بیخود مرتبط نکنیم

چرا نمی خواهیم از دیدگاه پارانوییک و توهم زده نسبت به غرب دست برداریم. آنها قدرت دارند فقط ، همین ! اگر ما قدرت داشتیم چه می شد!!!
captcha
پاسخها
محمد.پ  | ۱۳۹۱ پنج شنبه ۱۰ اسفند
با سلام و تشکر. خواهش میکنم که توجه بفرمایید حقیقت در ذات خود، نه به غرب تعلق دارد و نه به شرق و ما تا زمانی که مقهور قدرت یکی و منزجر از طرف دیگر هستیم دیگران را به توهم ترس از قدرت متهم میکنیم در حالی که حقیقت در همه معقوله ها خصوصا هنر نه غربی است و نه شرقی .
امیدوارم بین آمریکا و غیر آمریکا حقایق هنری و هنر های حقیقی را وجه المعامله و هزینه معاشقه قرار ندهیم.
ناشناس  | ۱۳۹۱ سه شنبه ۸ اسفند
1
0
پاسخ
در حقیقت داخل کشور ما نگاه به سینما بسیار سیاست زده است زیرا در هر فیلمی دنبال کنش های ساسی می گردیم و ارزشیابی ما از منظر مواضع سیاسی است
غربیها در هر تولید و هر صنعتی آمیزه ای از اهداف متنوع و مختلف را دارا هستند.
captcha
پاسخها
محمد.پ  | ۱۳۹۱ چهارشنبه ۹ اسفند
دوست عزیز، نگاه غیر منصفانه شما که یک طرف را مغرض و دیگری را مبرا معرفی میکند نا صحیح است و حق آن است ما در دنیایی زندگی میکنیم که هنر مورد سو استفاده اکثر سیاست مداران است و فرقی بین این دولت و آن دولت نیست.
اما اگر قرار باشد هنر در خدمت غیر هنر قرار گیرد، سیاست مداران مردمی تر، منصف تر و خیرخواه تر اولی هستند. به هر حال آمریکایی ها در سو استفاده از همه چیز گوی سبقت را از بقیه ربوده اند . ای کاش زرق و برق دنیای غرب ما را دچار بی انصافی نکند. حتی اگر مشکلات و نا هنجاری های خود ساخته گریبان ما را گرفته باشد.
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مستغاثی در گفتگوی ویژه خبری: کاخ سفید به آرگو جایزه ‌داد، خانم و آقای اوباما یک عروسک هستند/ اسکار آنقدر که ما آنرا گنده می‌کنیم در خود آمریکا گنده نیست ما خودمان به آن پر و بال می‌دهیم، به کار خودمان بچسبیم بیاییم به فیلم ضدایرانی در جشنواره خودمان جایزه ندهیم که دادیم
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
37%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
15%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
47%