امانپور: مهمان امشب من، نخست وزیر ایتالیا است، که وی مسئولیت سختی را برای جلوگیری از سقوط کشورش برعهده دارد. انریکو لتو در یک زمان بسیار دشواری کشور ایتالیا را هدایت می کند. حکمرانی ائتلافی شکننده وی می تواند هر لحظه توسط رویدادهای سیاسی بلرزد. اقتصاد به مشکل بدهی خورده و شرکت ها در حال تعطیل شدن هستند که این مسئله منجر به افزایش نرخ بیکاری، به ویژه در میان جوانان شده است. همه این ها منجر به این نگرانی شده که این کشوربه زودی به کمک مالی نیاز پیدا می کند، هرچند که نخست وزیر به من می گوید که وی مطمئن است که می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. او اساسا با حضورقصور روی کار آمد. پس ازماه ها بن بست، وی به عنوان تنها نامزد احتمالی قابل قبول برای رهبری یک ائتلاف بی سابقه ای از حزب چپ، مرکز و حزب برلوسکونی از راست بود. به عنوان یکی از جوانترین نخست وزیرایتالیا، هدف اصلی لتا افزایش رشد اقتصادی و بازگرداندن اعتماد به دولت است. او می داند که به طور معمول ایتالیایی ها با ناخوشنودان سیاست مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. نزدیک به 90 درصد از آنها به رهبران اعتماد ندارند و فساد که یکی از نارضایتی های اصلی مردم است. اما لتا سعی براین دارد تا روشن کند که می خواهد واقع بینانه عمل می کند، شاید این یک نشانه از پاپ فرانسیس باشد که فروتنی را رواج داده است. لتا با خودرو فیات خودش به کاخ ریاست جمهوری رفت تا پست قدرتمندش را قبول کند. او به اتحادیه اروپا بسیار اعتماد دارد و به اینجا، لندن، آمده تا ملاقاتی با دیوید کامرون نخست وزیرداشته باشد تا تاکید کند که چقدرانگلستان برای اتحادیه مهم است. و پس از آن جلسه، من با نخست وزیر در سفارت ایتالیا در لندن ملاقاتی داشتم تا در مورد چالش های بسیاری که ایتالیا با آنها روبرو است و تصمیمات وی برای مقابله با آنها صحبت کنیم.

 

امانپور: نخست وزیر، به برنامه خوش آمدید.

 

انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا: متشکرم.

 

امانپور: پس ماموریت بزرگ شما افزایش رشد اقتصادی است. شما نرخ بیکاری بزرگی، به ویژه در حدود 40 درصد برای جوانان دارید. می خواهید برای جلوگیری ازاین فاجعه وحشتناک و فرار مغزها در کشور خود و در سراسر اروپا، چه اقدامی کنید؟

 

لتا: بیکاری جوانان واقعا کابوس من است. ما در حال از دست دادن نسلی هستیم که بدون آن هیچ امیدی برای آینده کشور وجود ندارد. به همین دلیل این مسئله دراولویت من است. در این 70 روز کاری در دولت، ما یک قانون برای کاهش مالیات بر نیروی کارجوانان تصویب کردیم. اگر شما بتوانید به ایتالیایی زیر 29 ساله کار دهید، دیگر مالیات و یا اعانه پرداخت نمی کنید. این کار بسیار، بسیار، بسیار آسان خواهد بود.

 

امانپور: و شما مشکل ریاضتی هم دارید. در مورد این مسئله که به نظر سنتی یا اخلاقی الزام اور در سراسر اروپا شده، چه اقدامی می کنید؟

 

لتا: اول از همه، ما فکر می کنیم که ایتالیا امروز یک کشور با فضیلت است. ما خارج ازپروسه کسری بیش ازحد کمیسیون اروپا هستیم. کسری ایتالیا کمتر از 3 درصد است و مازاد اصلی ما حدود 2.5 درصد است. من فکر می کنم در رابطه با آن ما در میان شش، هفت کشور اروپایی هستیم که در موقعیت بهتری قرار دارند. البته ، مشکل ما رشد، بیکاری و بدهی های عمومی است. نکته اصلی این است که چگونه رشد را سریعاً تقویت کنیم. این پروژه برروی نیروی کار جوان، هزینه، کاهش مالیات و همچنین سایرمسائل مهم و اصلی در زیرساخت است. ما قانونی را برای تقویت زیرساخت در ایتالیا تصویب کردیم. ما در جنوب مشکل بزرگی در زیر ساخت داریم که از دستاورد بسیار مهم دیگرمان است. و من به بازار و سرمایه گذاران بین المللی دو سال پروژه به نام بوستینادو ایتالیا ارائه کردم. این پروژه ازهم اکنون تا نمایشگاه 2015 که در میلان خواهد بود، ادامه دارد تا جذب سرمایه گذاری صورت گیرد زیرا من می خواهم رشد را در کشورم طی دو سال آینده و قبل از نمایشگاه 2015 داشته باشم.

 

امانپور: آیا شما فکر می کنید که ایتالیا به درخواست کمک مالی مجبور شود؟

 

لتا: نه، ما هیچ نیاز به کمک مالی نخواهیم داشت چرا که ما ازمعدود کشورهای با فضیلت اروپا هستیم.تصمیم کمیسیون تصمیم بسیار روشنی بود. ما کمتر از 3 درصد هستیم و می توانیم حسابمان را تحت کنترل قرار دهیم. ما نمی خواهیم دوباره با کسری بودجه، بدهی و غیره کارمان را شروع کنیم. ما بودجه مان را تحت کنترل نگه می داریم.

 

امانپور: شما خودتان را یکی از معدود کشورهایی با فضیلت می نامید. وشما یکی از جوانترین نخست وزیران ایتالیا هستید و مشکل بحران دولت در کشور و بحران اعتماد مردم نسبت به دولت را دارید. نظرسنجی ها نشان می دهد که تنها حدود 9 درصد از مردم، دولت را تایید می کنند. شما خودتان درمورد اینکه نمایندگان مجلس و دیگران باید حقوق خود را آنلاین قرار دهند،صحبت کردید و ما با فهمیدن اینکه چیزی حدود یک هزار نماینده مجلس در ایتالیا وجود دارد، شوکه شدیم چون دو برابر تعداد نمایندگان ایالات متحده و یک پنجم ازجمعیت است. آنها درآمدهای گزافی دارند و قدرتمند هستند. آیا این چیزی است که برای به دست آوردن اعتبارباید مورد مقابله قرار گیرد؟

 

لتا: بله، یکی از ارکان مهم فعالیت های دولت من اصلاح سیاست است.درتغییر قانون اساسی، ما شروع به کاهش تعداد اعضای پارلمان ازهزارنفری که امروز داریم به چهارصد نفر کردیم و اتاق کار را از دو اتاق به یک اتاق تبدیل کردیم تا سیستم کارآمد تری در آن داشته باشیم. اولین قانونی که من درکابینه صادر کردم، قانون از بین بردن حقوق و دستمزد دوبرابرنخست وزیر و وزرا بود. من به عنوان عضو پارلمان، یک حقوق و دستمزد نیاز دارم و حقوق و دستمزد دوبرابر را نمی خواهم. بنابراین این یک تصمیم بسیارمهمی بود. نخست وزیر آینده، اگر بخواهد حقوق و دستمزد دوبرابری داشته باشد، باید قانون جدیدی برای داشتن حقوق و دستمزد دوبرابرش تصویب کند. اما من فکر می کنم، برای این کشور وهمچنین برای من این مسئله بسیارمهم باشد، زیرا در حال حاضر من آزادانه می توانم شخصی را نامزد موقعیت های مهم معرفی کنم و بگویم، خوب، شما باید حقوق و دستمزد خود را کاهش دهید زیرا نمی توانید حقوق و دستمزد بار سی ام و چهلم نخست وزیری خود را داشته باشید.

 

امانپور: خوب شما درمورد این فروتنی جدید که سراسرایتالیا و دنیا را گرفته که پاپ فرانسیس صورتحساب خود را پرداخت می کند و زندگی درسطح متوسطی دارد، چه می گویید؟ وی کارهایی را انجام می دهد که واقعا متفاوت هستند. شما در روز اول با ماشین فیات خودتان به سر کار رفتید. از همه این ها چه نتیجه ای می گیرید؟

 

لتا: من فکرمی کنم که این مسئله ضرورت مطلق باشد چرا که تغییر بزرگی در درک ازاستقرار، نهادهای سیاسی و سیاستمداران وجود دارد. ما باید بسیار شفاف و روشن عمل کنیم. مردم این اصلاحات را درک خواهند کرد و خواهان آن خواهند بود. من نسبت به آن اطمینان دارم. البته، این شفافیت نیاز به تصمیم گیری سریع دارد. اما من مطمئن هستم که این دوره جدید بهتر از قبلی خواهد بود.

 

امانپور: ایتالیا اولین عضو کابینه سیاه پوست را داشت و ما با شنیدن اینکه یکی از نمایندگان ارشد مجلس ایتالیا وی را اورانگوتان خطاب کرده، شوکه شدیم. او باید از کارش برکنارشود((شخصی که آن خانم را اورانگوتان خطاب کرده))؟ آیا وی شخصی است که ما به عنوان یک نماینده مجلس در ایتالیا می خواهیم؟

 

لتا: نه، او باید از کارش برکنار شود و من از وی درخواست استعفا را داشتم. این کار وی برای ایتالیا و تمام افکارعمومی شوک بزرگی بود. شما می دانید درخواست من از سسیل کیینگ برای نمایندگی برای این کشور بسیار روشن بود. ایتالیایی باید درک کنند که ادغام داخلی یکی از مسائل اصلی برای آینده است. این پیام بسیار روشنی بود. البته، مشکلات امروزنیز وجود دارد و من از این عضو مجلس درخواست استعفا را داشتم که بسیار شرم آور است، واقعا شرم آور است. و من به درخواست استعفای وی ادامه خواهم داد.

 

امانپور: چه چیزی در شب شما را بیدار نگه می دارد؟ چه چیزی جلوی خوابتان را می گیرد؟

 

لتا: کابوس اصلی آینده جوانان ما است. دیدن بیرون رفتن از ایتالیا و مهاجرت یک نسل بزرگ کشورم، من فکر می کنم بدترین کابوس برای من به عنوان نخست وزیر و برای کشوراست. بنابراین ما باید سعی کنیم تا به آنها فرصتی دهیم، چون درغیراینصورت آنها از ایتالیا خارج می شوند.

 

امانپور: نخست وزیر، ازهم صحبتی با شما بسیار سپاسگزارم.

 

لتا: با تشکر از شما.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
هادی  | ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۰ مهر
0
0
پاسخ
سلام.لذت بردم.شاد باشید.
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
نخست وزیر ایتالیا: بیکاری قشر جوان کابوس من است! | گفتگو با انریکو لتو، نخست وزیر ایتالیا
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
28%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
11%