مذاکره در مورد وضعیت زنان عرب در خاورمیانه و آفریقای شمالی

٣٩:٥٦
بازدید : 5,187
۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ شهريور

مذاکره زنان عرب در خاورمیانه و آفریقای شمالی

 

تامارا کافمن ویتز، معاون سابق وزیر در امور شرقی: به مرکز سابان برای خاورمیانه خوش آمدید، بسیار خوشحالم که شما در اینجا هستید. من تامارا کافمن ویتس، مدیر مرکز هستم و واقعا از حضور معاون وزیر امور خارجه در امور دیپلماسی عمومی و امور عمومی، تارا سانشاین خوشوقت هستم. امروز دقیقا اولین سالگرد پیوستن وی به وزارت امور خارجه به عنوان معاون وزیر در دیپلماسی عمومی است. و ما می خواهیم فرصتی داشته باشیم تا به بررسی  جنبه خاصی از تغییرات سریعی که در خاورمیانه در حال اتفاق است، بپردازیم. بیداری عرب فرصت های فوق العاده ای را به ارمغان آورده است. بیداری عرب همچنین اضطراب و سوالاتی را در رابطه با وضعیت زنان، برابری زنان، توانمند سازی زنان و حقوق زنان در خاورمیانه به ارمغان آورده است . خوشحالم که دوست من معاون وزیر، تارا سانشاین در اینجا حضور دارد تا با وی به این سوالات بپردازیم. تارا سابقه حرفه ای در رسانه دارد و همچنین کسی است که در طول زندگی، حرفه ی خود را بر روی توانمندسازی وشمول زنان در ایالت متحده  کار  کرده و مطالبی در این باره نوشته است. وی نگرانی عمیق و تعهدش را نسبت به این موضوع با خود به وزارت امور خارجه آورده است.

 

تارا سانشاین: امروز 50 درصد از جمعیت مناطقی که در خط مقدم تغییر دموکراتی در مصر، تونس، لیبی هستند، نقش حقوق برابر را پس از انقلاب تکذیب می کنند. من قصد ندارم سخنرانی  اهمیت زنان را که شما یک میلیون بار شنیده اید را دوباره ارائه دهم. من فکر می کنم ما در حال حاضر فراتر از آن سخنرانی در حال حرکت هستیم. در عوض می خواهم از شما چند سوال برانگیزانه ای بپرسم. آیا ما واقعا باید به افزایش نقش زنان در جهان عرب اهمیت دهیم؟ فراتر ازاینکه فقط در مورد خودمان احساس خوبی داشته باشیم،آیا باید به آنها هم اهمیت دهیم؟ اگر چنین است، چرا؟ آیا واقعا شمول زنان، در صحبت کردن عملی، سیاسی و اقتصادی تفاوتی ایجاد می کند؟ و ما چطور می توانیم بفهمیم که موفقیت چگونه است؟ خوب اجازه دهید من آنها را مجزا بررسی کنم. در مورد مسئله اول، چرا اهمیت دهیم؟ بله، عدالت و کرامت انسانی، ارزشهای جهانی هستند.

 

اما، می دانید من متوجه شده ام زمانی که صحبت ازمسائلی مانند اقتصاد جهانی، سطح نقش در حوزه مربوطه، قوانین باز، انصاف، شفافیت می شود، ما با تمایل بسیاربالا آنها را می پذیریم. بنابراین مرد و زن می تواند بر اساس استعداد و محرکه اقتصادی شان با یکدیگربه رقابت بپردازند. در مورد مفهوم گسترده تر از حقوق بشر چطور؟ این هفته کلینتون، وزیر امور خارجه سابق بر روی استیج مرکز کندی آمد و همه ما سخنان 20 سال پیش وی در پکن را به یاد آوردیم. و من به خاطر دارم که چقدر وی خاطر انگیزانه سخنرانی کرد که حقوق بشرحقوق زنان است و حقوق زنان حقوق بشر است، یک بار و برای همه. یک مجموعه مشترک از آزادی وجود دارد که همه انسان ها حق دارند و دولت باید حمایت گر و اجراکننده این آزادی باشد. بنابراین هر کس به نمایندگی ازهمه ملت به همان اندازه تحت قانون رنگ پوست و یا جنسیت در نظر گرفته می شود. اما اکنون تقریبا 20 سال گذشته، چه چیزی جدید به وجود آمده است؟ مسئله جدید در واقع اطلاعات و پژوهش های بسیاراست.

 

ما در حال حاضر یک واقعیت مبتنی بر شواهد در رابطه با این موضوع داریم. مطالعات حاکی از آن است که هر کشور یا منطقه ای که نیمی از جمعیت اش را نادیده می گیرد موجب تضعیف شانس موفقیتش به لحاظ سیاسی، اقتصادی و دموکراتیکی می شود. حقیقت دیگر این است که واقعیت های دموکراتیکی در جهان عرب وجود دارد. جوانان از جمله دختران جوان هستند. بیکاری جوانان در میان بیشترین تعداد در سطح جهان است ومن می بینم که مردم سر خود را تکان می دهند، زیرا آنها می دانند و شما می دانید که افزایش جمعیت جوانان حداقل تا 2030 ادامه خواهد داشت. این واقعیت ها توانمندسازی افراد جوان را از هر دو جنس، در بالای هر دستور کار واحدی قرار می دهد. زنان جوان بزرگترین گروه در آموزش عالی در بسیاری از کشورها و بسیاری از مناطق هستند که نسل بعدی سرمایه انسانی را تشکیل می دهند. اگر آنها را محدود سازیم، ما دیدگاه های منحصر به فرد، تجارب، مهارت ها و راه حل ها را محدود کرده ایم. ما باید طبق مطالعات رویت شده، آمار و حقایق پیش برویم.

 

با توجه به مطالعه بانک جهانی، زنان در جهان عرب دارای کمترین میزان اشتغال در منطقه اند. اقتصاد خاورمیانه هرگز به توانایی های بالقوه بدون داشتن نقش قابل توجه و فعال تر زنان در نیروی کار دست نمی یابد. خوب، ما درمورد اقتصاد صحبت کردیم. بیایید فراتراز اقتصاد، در مورد افراط گرایی صحبت کنیم. این جمله من باعث شد مردم توجه بیشتری کنند. زنان کسانی هستند که غالبا در جامعه با خانواده و همسایگان ارتباط دارند. آنها موقعیت منحصر به فردی برای جلوگیری ازبروز ایدئولوژی افراطی در جوامع شان دارند. آنها اغلب معلمان احترام و بردباری هستند و می توانند ویژگی های خود را به بیش ازمسائل مربوط به زنان به ارمغان بیاورد. آنها در حل تعارض، مدیریت اقتصادی درآمد خانوار و رهبری سیاسی خیلی خوب هستند.

 

درهمه جا ما به خوبی  ابتکار عمل زنان را می بینیم. زنانی مانند توکل کرمان یک مادر 34 ساله دارای سه فرزند از یمن است که جایزه صلح نوبل را در سال 2011 برای تلاش های عدم خشونت به منظور ارتقاء ایمنی زنان، حقوق بشر وایجاد صلح دریافت کرد. لوبینا آل هاشمی، وزیر امارات متحده عربی توسعه و همکاری بین المللی است. دانشمند خانمی که یک اردوگاه علمی "دختران به جلو حرکت کنید" دارد، که فرصت های آموزش و پرورش و محققی را به دختران و زنان در سرزمین های فلسطینی ارائه کرده است. آیا می توانید تصورکنید که اگر توکلی و لوبینا دیگر فقط یک لیست کوتاه ازافراد استثنایی نباشند، بلکه شهروندان عادی باشند که ساختار دموکراسی، آزادی، کرامت، رفاه و نوآوری را به وجود آورده اند؟ امروز در جهان عرب این مسئله حیاتی است که زنان حکومت می کنند. می توان گفت که در یمن 28٪ از نمایندگان گفتگوی ملی، زنان هستند، اما حقیقت این است که آنها صندلی های معدودی ازتصمیم گیرندگان را اشغال می کنند .

 

زنان سه کرسی از72 کرسی را درائتلاف جدید مخالفان سوریه  دارند. در مصرباستان از حدود نه قانونگذار زن تنها یک کرسی در انتخابات پارلمانی وجود دارد. حضور زنان در دایره تصمیم گیری در مورد تغییرات سیاسی الزامی است. اما تا زمانی که تغییرات سیاسی وجود دارد رسیدن به مواضع سیاسی مشکل  است. زنان رهبر، شاخصه تغییر و سازندگان اقتصاد و دموکراسی بهتر در کشورها هستند. بله ما باید به این مسئله اهمیت دهیم زیرا ما و آنها مسئول ساختن یک جهان امن تر و ایمن تر هستیم. اگر آنها عقب نشینی کنند، شکست خوردن، خشونت و بی حقوقی رخ می دهد. ارزش تبعیض سیستماتیک و عدم بهره برداری از سهم زنان نتایجی خواهد داشت. من با این زنان صحبت کردم و خبر خوب برایتان دارم. یکی از زنان مراکشی به من گفت که او جوان ترین زن درپارلمان مراکش است.

 

او در روستای خود اولین دختری بوده که به مدرسه رفته و در دانشگاه حضور داشته و به مقام عمومی تبدیل شده است. او گفت که او مصمم است تا مطمئن شویم که داستان استثنایی وی، داستان طبیعی هردختر مراکشی شود. زن دیگری می خواهد شما بدانید او در حال حاضر یک مشاور سیاسی در دولت عراق است. یک زن در لیبی به وزارت آموزش و پرورش پیوست. دو زن، فاطمه و نادیا، امروز در یمن فن آوری را به دانش آموزان فقیری که تا بحال کامپیوتر را ندیده اند، آموزش می دهد. زمان سوالات شما فرا رسیده است.

 

پرسش کننده مرد: سوال من از فعالیت های وزارت امور خارجه این است ، چه کاری می توانیم انجام دهیم تا برمردان تاثیر بگذارد؟ از آنجا که مردان مشکل اصلی هستند. حمایت از زنان خوب است، اما ما باید رفتارمردان را تغییر دهیم.

 

تارا سانشاین: خوشحالم که شما در اینجا هستید چراکه مخاطبان ما قبلاً 80 تا 90 درصد از زنان بودند. این مسئله واقعا تغییر کرده است. من فکر می کنم ما باید مکالمات و گفتگوها را گسترش دهیم تا طرز فکر همه در مورد این مسئله یکی شود. این کار سختی است اما سختی آن در شروع کاراست.

 

تامارا کافمن ویتز: تارا از حضور و همه کارهایتان متشکرم.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 3
ناشناس  | ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۰ شهريور
2
0
پاسخ
فایلهای خوبی دارید لطفا زیر نویس فارسی هم قرار دهید .
captcha
پویا  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۷ شهريور
2
0
پاسخ
سلام و خسته نباشید.فایل عالی و روشنگرانه ای بود.ممنون و موفق باشید
captcha
ربیعی  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ شهريور
3
0
پاسخ
با مشاهده این فایلها شاید بعضی از منتقدین بی انصاف قدر شناس موقعیت زن در جامعه امروز باشند. از شما که این سایت را در معرض انظار مردم قرار دادید وفرصت می دهید تا آرای گوناگون در مورد یک موضوع در کنار هم دیده شود سپاسگزارم .
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مذاکره در مورد وضعیت زنان عرب در خاورمیانه و آفریقای شمالی
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
13%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
49%